Dzień Śląski w dniu 20 lutego 2020r.

wpis w: Aktualności | 0

Tradycją naszej szkoły jest coroczne obchodzenie „Dnia Śląskiego”, w którym uczestniczą wszyscy uczniowie
a także nauczyciele.
Już od wejścia przeszywał nas dreszczyk emocji, gdyż na głównej tablicy można było podziwiać ilustracje przedstawiające Skarbnika, beboka, szczigi i utopce,  gdyż motywem przewodnim tegorocznej uroczystości były duchy i straszki  z baśni i legend śląskich.
Od samego rana słuchaliśmy legend, których bohaterem był Skarbnik i inne straszki, pracowaliśmy ze  specjalnie przygotowanym materiałami i kartami pracy. Dowiedzieliśmy się co lubi, a czego nie lubi Skarbnik i jak należy zachować się podczas spotkania z utopcem.
W czwartek 20 lutego odbyła się akademia, która miała na celu przybliżenie tematyki regionalnej. Bezpośredni kontakt z żywym folklorem śląskim zapewniła gwara śląska, którą mogliśmy usłyszeć z ust prowadzących nauczycieli a także występujących uczniów. W przedstawieniu z elementami tradycji śląskiej na uwagę oprócz gry aktorskiej zasługiwała dekoracja oraz piękne stroje regionalne. Całość dopełniły pieśni ludowe. „Poszła Karolinka do Gogolina” została wspaniale odśpiewana a także zagrana na różnych instrumentach przez uczniów naszej szkoły.
„Dzień Śląski” to również okazja do skosztowania specjałów kuchni śląskiej. Tak było i w tym roku. Po skończonej akademii uczniowie udali się do karczmy śląskiej na żurek śląski oraz chleb z tłustym.

Tekst opracowały: p. Joanna Dąbecka
p. Barbara Furmańska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *