Warsztaty prowadzone przez instruktorów FAR dotyczące integracji dzieci na wózkach inwalidzkich w środowisku szkolnym.

wpis w: Aktualności | 0

W dniu 30.01.2020r. klasa 5b uczestniczyła w nietypowych warsztatach pt. „Kompleksowa aktywizacja społeczna dzieci w wieku 4-16 lat poruszających się na wózku inwalidzkim”. Warsztaty prowadzili instruktorzy FAR (Fundacja Aktywnej Rehabilitacji)- pani Marta Wadelik i pan Marcin Batko, którzy na co dzień zajmują się właśnie taką aktywizacją społeczną dzieci poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Zajęcia rozpoczęły się od wspólnego poszukiwania odpowiedzi jak to się dzieje, że człowiek może się poruszać, a także dlaczego niektórzy ludzie by się poruszać potrzebują wózka. Szukano też odpowiedzi nad przyczynami niepełnosprawności ruchowej.

Uczniowie mieli okazję poznać budowę wózka inwalidzkiego, ćwiczyli jego składanie, mieli też okazję poruszać się na wózku. Instruktorzy pokazali także jak pomóc osobie niepełnosprawnej w sytuacji wywrotki. 

Gdy dzieci obserwowały swojego klasowego kolegę Wojtka, który jest na wózku i pana Marcina, miały wrażenie, że wszystko dla nich jest proste i łatwe do wykonania. Podczas warsztatów sami próbowali przejechać się na wózku, pokonać przeszkody, pomóc osobie na wózku podczas wywrotki, okazało się wtedy, że wcale to nie są proste czynności.

Bardzo dziękujemy instruktorom Fundacji FAR- pani Marcie oraz panu Marcinowi za przeprowadzenie tak ciekawych i pouczających warsztatów.

Wpis opracowała: p. U. Ryś-Sowińska