Szkolne Marsze Historyczno- Przyrodnicze- Chorzów Miasto

Od 17-tego do 19-tego października 2017r. klasy 4,5 i 6 brały udział w Szkolnych Marszach Historyczno – Przyrodniczych po Chorzowie. W tym roku przyglądaliśmy się ciekawym miejscom Chorzowa Miasta.

Każda klasa podzielona na 4 grupy, które z wyznaczoną trasą na przygotowanym planie miasta i kartą zadań, ruszyły ulicami i uliczkami miasta w poszukiwaniu obiektów zaznaczonych na planie.

Zawitaliśmy na Dworzec PKP- Chorzów Miasto

, pod budynek Poczty Głównej i Urzędu Miasta, zadzieraliśmy głowy, by przyjrzeć się zdobieniom na wybranych kamienicach przy ulicy Wolności. Zastanawialiśmy się nad tym, o czym mogą myśleć bohaterowie obrazów wystawionych w Galerii MM, a namalowanych przez chorzowskich artystów plastyków. Już wiemy, że na ulicy Jagiellońskiej można sprawdzić, w jakim kierunku i ile kilometrów trzeba by przebyć, aby dotrzeć do Stadionu Śląskiego, Warszawy, czy Barcelony.

Mieliśmy też okazję spotkać się z proboszczem kościoła św. Jadwigi ks. E. Piertrygą, który opowiedział nam np. o ukrytych na mozaikach kościach do gry i atrybutach świętych z witraży. Sprawdziliśmy jak się siedzi po drugiej stronie ołtarza. Dotknęliśmy złotych ścian w głębi prezbiterium i niesamowitej urody mozaik w ołtarzu głównym.

Inni mieli możliwość przejść z księdzem przez bogaty w rośliny i nawiązania do Pisma Świętego ogród biblijny. Zrywali figi z figowca, wspięli się na górę Nebo, przekroczyli rzekę Jordan.

Część klas dotarła do ewangelickiego kościoła Marcina Lutra, gdzie miała wyjątkową okazję zobaczyć miejsce modlitwy nieco różniące się od świątyń katolickich. Tamtejszy pastor – ks. B. Cichy odpowiedział na wszystkie nasze pytania, opowiedział o kościele i o tym, co nas chrześcijan łączy, a co jest inne.

Dopisało chyba wszystko, w tym także pogoda – świadczą o tym uśmiechnięte buzie. …..no trochę bolały nogi!

Tekst opracowała p. Agnieszka Reim