Na podstawie opisu i zdjęcia odgadnij co to za osoba.
- Polski przyrodnik, podróżnik, odkrywca i lekarz, badacz Bajkału, Dalekiego Wschodu i Kamczatki, W 1865 roku, jako zesłaniec na Syberii, rozpoczął działalność badawczą. Jego zbiory pochodzące ze wschodniej Syberii, dowiodły znaczących różnic między fauną Syberii wschodniej i zachodniej. Jego nazwiskiem nazwano pasmo górskie we wschodniej Azji oraz jednego z gatunków jelenia.
2. Polski geolog, paleontolog, przyrodnik i badacz Syberii. Badał Sajany, ich okolice i rejony wzdłuż brzegów Angary. Prowadził badania geologiczne brzegów jeziora Bajkał i Sajanów. Opracował pierwszą mapę geologiczną wybrzeża jeziora Bajkał. Nazwisko przyrodnika zostało uwiecznione w nazwach geograficznych: pasm gór, szczytów gór, doliny i miasta.
3. Wenecki kupiec i podróżnik. Wraz z ojcem i stryjem dotarł do Chin, przemierzając jedwabny szlak. Był on jednym z pierwszych przedstawicieli Zachodu, który dotarł do Państwa Środka. Jego podróże zostały spisane w książce znanej jako „Opisanie świata” przez Rustichella z Pizy.
4. Przedstawiciel szkoły gelug – jednej z czterech największych szkół buddyzmu tybetańskiego. Zgodnie z tybetańskim światopoglądem, jest tylko jeden dalajlama, a kolejne numery oznaczają jedynie kolejne wcielenia tej samej osoby. Dalajlamowie wraz z panczenlamami stanowią najbardziej znaczącą historyczną linię przekazu nauk tantrycznych w szkole gelug będąc sobie wzajemnie nauczycielami, mistrzami i wychowawcami w kolejnych odrodzeniach. Obecny Dalajlama jest czternastym z kolei.
5. Chiński polityk, przywódca Chińskiej Republiki Ludowej w latach 1949–1976. Propagator ideolog maoizmu. 1 października 1949 na placu Tian’anmen ogłosił powstanie Chińskiej Republiki Ludowej. Po zdobyciu władzy zapoczątkował przebudowę systemu gospodarczego i społecznego Chin poprzez proces kolektywizacji. Od lat pięćdziesiątych za jego sprawą przeprowadzono szereg kampanii politycznych i gospodarczych takich jak: kampania przeciwko prawicowcom, wielki skok naprzód, rewolucja kulturalna – nieudane eksperymenty gospodarcze doprowadziły do śmierci dziesiątek milionów ludzi. Przyczynił się także do rozłamu w bloku wschodnim i zaognienia stosunków z ZSRR. U schyłku życia doprowadził do ocieplenia stosunków ze Stanami Zjednoczonymi. Pozostaje jedną z najbardziej znaczących i wpływowych postaci w historii Chin i XX wieku, budząc jednocześnie wiele kontrowersji. Przez wielu historyków jest uznawany za największego zbrodniarza w historii ludzkości, przypisuje mu się odpowiedzialność za śmierć 65 – 70 mln ludzi tylko w czasie pokoju.
6. Nazywany ”Świętym Miecza”, jest najsławniejszym szermierzem i najbardziej znanym japońskim samurajem. Na początku „Swej Drogi” jak wielu z nas, poszukiwał MISTRZA, który zechciałby przyjąć go na ucznia. Wędrując przez Japonię odnalazł wreszcie w górach osobliwego Mnicha Pustelnika. Był japońskim rōninem, twórcą szkoły walki dwoma mieczami. Był także malarzem, poetą i rzemieślnikiem. Wygrał swój pierwszy pojedynek w wieku 13 lat. W swoim życiu stoczył ponad 60 udokumentowanych pojedynków i nigdy nie został pokonany przez żadnego szermierza. Brał udział w wielu wojnach. Jego pośmiertne imię buddyjskie – Niten.
7. Indyjski prawnik, filozof, polityk i mąż stanu, jeden z twórców współczesnej państwowości indyjskiej i propagator pacyfizmu jako środka nacisku politycznego. Pragnął zjednoczonych Indii i całkowicie wolnych w każdym znaczeniu tego słowa. Chciał, aby hinduiści i muzułmanie odnosili się do siebie z szacunkiem i przyjaźnią. Dążył, by każdy mógł dowolnie wyrażać to, co chce, czcić i wielbić własne dziedzictwo i kulturę z równoczesnym poszanowaniem odmienności innych. Pragnął, aby kobiety były traktowane tak samo jak mężczyźni i żyły z godnością, poczuciem bezpieczeństwa i czerpały korzyści z własnego rozwoju. Żądał całkowitego wyeliminowania kastowości społeczeństwa oraz takiego samego traktowania wszystkich Hindusów. Odczuwał potrzebę, aby ludzie sobie wzajemnie pomagali, a szczególnie żeby bogaci wspierali biednych i szanowali się tak jak rodzeństwo. Został zastrzelony przez islamskiego fundamentalistę, gdy udawał się na spotkanie modlitewne.
Źródło: Internet.
Opracowanie: p. U. Ryś- Sowińska