Runda 3- odpowiedzi

  1. Obiekt: elektryczne miasto/ dzielnica Akihabara w Tokio
    Państwo: Japonia

Dzielnica Akihabara, pierwotnie brama używana głównie przez kupców do wjazdu do właściwego Tokio, zrodziła się z niszczycielskiego pożaru w 1869 roku. Po II wojnie światowej, kiedy Japonia stała się bardziej otwarta, Akihabara stała się znana jako miejsce zakupu wszelkiego rodzaju towarów elektronicznych: radia, telewizorów, sprzętu gospodarstwa domowego, przy czym wiele z nich sprzedawano nielegalnie. Chociaż Akihabara nadal jest miejscem, w którym można kupić komputery, telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, gry wideo i inne towary elektroniczne, krajobraz wizualny został zdominowany przez anime i mangę.

2. Obiekt: Równina Dzbanów, Równina Słojów, Dolina Amfor
Państwo: Laos

Na tym terenie znajdują się tysiące kamiennych urn. Są one wytworzone przez ludzi. Antropolodzy i archeolodzy nie są zgodni, czy gigantyczne naczynia były urnami grzebalnymi, czy też służyły do przechowywania żywności lub wody. Turyści mogą odwiedzać tylko trzy stanowiska archeologiczne, gdyż na pozostałych terenach wciąż znajdują się niewybuchy.

3. Obiekt: Pindaya Caves (jaskinia)
Państwo: Mjanma / Birma

Znajduje się tutaj ogromna jaskinia, w której znajdziemy mnóstwo figurek Buddy. Jest ich ponad 8 tysięcy, a pierwsze eksponaty pochodzą z XVIII wieku. Legenda mówi o tym, że niegdyś w tej jaskini ogromny pająk uwięził siedem księżniczek. Uratował je odważny książę, który następnie poślubił najmłodszą z sióstr.

4. Obiekt: Da Lat
Państwo: Wietman

Miasto znajdujące się w południowym Wietnamie. Đà Lạt jest popularnym uzdrowiskiem i miejscowością wypoczynkową. Znane jako ” miasto wiecznej wiosny „, było dawniej ulubionym miejscem francuskich władców kolonialnych.

Pensjonat Hằng Nga popularnie nazywany „Crazy House”, to niekonwencjonalny budynek zaprojektowany i zbudowany przez wietnamskiego architekta Đặng Việt Nga w Đà Lạt. Często opisywany jako „dom z bajki”.

5. Obiekt: Pałac Chana Muhammada Khudayara, Khan Palace w Kokand
Państwo: Uzbekistan

Powstały w 1871 roku, ogromny i wspaniały kompleks pałacowy został zbudowany w tradycji architektury Azji Środkowej. Odwiedzający znajdą tu wysoki portal, cztery minarety, duże wejście i inne charakterystyczne elementy. Pałac ten służył niegdyś jako siódmy dom ostatniego władcy Kokand w Uzbekistanie – chana Muhammad’a Khudayar’a.

Otoczony dużym rzeźbionym murem, starożytny pałac Chana Khudayara w Kokand (Uzbekistan) składa się ze 119 pokoi rozmieszczonych wokół siedmiu małych dziedzińców. Łącznie pałac zajmuje cztery akry. Budowa tak ogromnego kompleksu wymagała 16 000 osób i 80 mistrzów z różnych dziedzin. Pracownicy ci używali 1000 wózków do przewożenia materiałów wokół kompleksu podczas prac nad budową konstrukcji. Żaden z nich jednak nie chciał pracować – ludzie zostali wypędzeni na te tereny siłą i zmuszeni do pracy w nieznośnie trudnych warunkach.

Obecnie pałac Chana Khudayara w Uzbekistanie służy jako muzeum lokalnej historii, z eksponatami przedstawiającymi przeszłość i teraźniejszość otaczającego regionu Kokand.

6. Obiekt: Lodowisko Meden w Ałmacie
Państwo: Kazachstan

Położone w zalesionej górskiej dolinie na obrzeżach Ałmaty w Kazachstanie, Medeu jest odkrytym lodowiskiem, które wyróżnia się nie tylko zapierającym dech w piersiach pięknym położeniem, ale także jako najwyżej położone lodowisko olimpijskie na świecie. Zbudowane na wysokości 1691 m n. p. m., lodowisko Medeu zostało zbudowane w 1949 r. i służy jako doskonały przykład zakresu, ambicji i nieco dziwnych superlatywnych celów projektów budowlanych w czasach Związku Radzieckiego.

Składające się z 10 500 m2 lodu, lodowisko było jednym z najlepszych miejsc do jazdy na szybkich łyżwach na świecie od momentu otwarcia w 1951r. roku aż do rozpadu ZSRR. W tym czasie w Medeu ustanowiono około 120 rekordów świata. Jeden z entuzjastów lodowiska Medeu twierdzi, że „wyjątkowa lokalizacja lodowiska sprawia, że jego lód jest superśliski”, co jest dość wątpliwym twierdzeniem, chociaż podobno to niski opór powietrza na tej wysokości przyczynił się do tak licznych rekordów ustanowionych podczas  Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2002 roku, więc może coś w tym jest.

7. Obiekt: Budda Shwethalyaung w Bago.
Państwo: Mjanma / Birma

Wydawałoby się, że trudno byłoby zgubić drugiego co do wielkości leżącego Buddę na świecie. Nic bardziej mylnego. Budda Shwethalyaung, prawdopodobnie zbudowany w 994 r., jest ogromny, ma 55 m długości i 16 m wysokości. Jednak po grabieży tego obszaru w 1757 r. wielki Budda z Bago zaginął, ale w 1880 r. brytyjski inżynier kolejowy przypadkowo go odkrył, całkowicie zarośniętego dżunglą.

Budda otrzymał w 1930 r. gigantyczną poduszkę z mozaiką i obecnie jest przechowywany w dość nieatrakcyjnej, ogromnej szopie.

Wiele innych gigantycznych buddów można znaleźć w całym Bago, jednak Budda Shwethalyaung jest najstarszy i najbardziej czczony.

Wpis opracowała: p. U. Ryś-Sowińska