Pasożyty wśród zwierząt- runda 10, 1.02.2022r.- 11.02.2022r.

Na podstawie zdjęć i krótkich opisów napisz o jakiego pasożyta chodzi. Podaj jego nazwę gatunkową np. tasiemiec uzbrojony.

  1. Pospolity pasożyt skóry wielu gatunków ryb słodkowodnych.

2. Jest owadem niewielkich rozmiarów, od 0,35 do 6 mm długości, Jego odnóża przednie i środkowe są wyspecjalizowane w poruszaniu się wzdłuż włosa, odnóża środkowe i tylne wyposażone są w pazurki czepne, dzięki którym może utrzymać ciężar 2000 razy przewyższający ciężar jej ciała.

3. Forma dojrzała tego pasożyta występuje w przewodach żółciowych wątroby roślinożerców (głównie bydła, owiec, kóz oraz niekiedy człowieka) – żywicieli ostatecznych. Wywołuje chorobę zwaną fascjolozą.

4. Jego żywicielem jest pies. Bytuje w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych. Wywołuje u psów chorobę zwaną nużycą. Nie stanowi zagrożenia dla człowieka.

5. Jej żywicielem pośrednim jest wodny ślimak, a ostatecznym – człowiek. Wywołuje chorobę zwaną – schistomatozę.

6. Pasożyt ten atakuje głównie młode pszczoły. U starszych osobników pasożyt może występować u nasady skrzydeł. Odżywia się wyłącznie hemolimfą.

7. Ten pasożyt wywołuje chorobę zwaną gzawicą lub muszycą. Pasożyt atakuje bydło i ludzi. Jego larwy żywią się martwą lub żywą tkanką gospodarza.

Pytania opracowała: p. M. Fragsztajn