NOWA PÓŁECZKA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ „WOJNA OCZAMI DZIECKA”

wpis w: Aktualności | 0

Drodzy Czytelnicy,

Jeszcze do niedawna wojna była tematem, z którym spotykaliście się jedynie na lekcjach historii lub była wspominana przy okazji obchodów ważnych wydarzeń państwowych. Od czasu wybuchu wojny na Ukrainie stała się jednak naszą codziennością. W związku z jej wybuchem, u Was – dzieci i młodzieży,   pojawia się również wiele pytań : Dlaczego wybuchła ? Dlaczego cierpią z jej powodu miliony ludzi , a także dzieci, których los – los Waszych rówieśników jest najbardziej wzruszający. Jak z tą sytuacją radzą sobie najmłodsi i najbardziej bezbronni? Co czują ? Co myślą ?

 By przybliżyć Wam odpowiedzi na wszystkie te pytania, w naszej bibliotece powstała nowa półeczka zatytułowana „ Wojna oczami dzieci”, na której zgromadziliśmy książki, której narratorami lub bohaterami są dzieci przeżywające sytuację wojny.  Na półeczce tej z pewnością  każdy z Was znajdzie pozycję dla siebie.

Najmłodszym czytelnikom polecamy serię „ Wojny dorosłych. Historie dzieci”, w których narratorami są Wasi kilkuletni rówieśnicy.

Poznajcie Asiunię i Elę, którym wojna pokrzyżowała wszystkie plany, popsuła dzieciństwo, zmusiła do opuszczenia domu rodzinnego. Dziewczynki są jednak dzielne i stawiają czoło przeciwnościom.  O ich losach przeczytacie w książeczkach „ Asiunia” i „ Czy wojna jest dla dziewczyn?”  Tych z Was , którzy będą chcieli poznać dalsze losy Asiuni,  zachęcamy do przeczytania „ Mój tato, szczęściarz”.

Jutka i Szymek to z kolei żydowskie dzieci, które spędziły swe dzieciństwie w getcie. Oprócz zła wojny spotykają jednak na swej drodze dobrych ludzi, którzy pomagają im w tej trudnej dla nich sytuacji. W książkach „ Bezsenność Jutki” oraz „ Wszystkie moje mamy” nie raz spotkacie się bowiem z postawami bezinteresownej i chętnej pomocy.  Zapoznacie się z ważnymi dla historii Polski postaciami niosącymi pomoc żydowskim dzieciom- Januszem Korczakiem oraz Ireną Sendlerową.

Najbardziej związana z aktualnymi wydarzeniami jest jednak książka „ Teraz tu jest nasz dom”, opowiadająca o losach polsko- ukraińskiej rodziny, która decyduje się na ucieczkę do Polski przed toczącą się w Doniecku wojną. Jak potoczą się losy Romka i jego siostry?  Tego dowiecie się , sięgając po książkę „ Teraz tu jest nasz dom”

Na naszej półce wiele ciekawych pozycji znajdą również czytelnicy ze starszych klas.

Mikołaj i Wojtek to bracia, dla których obchodzenie kolejnej rocznicy powstania warszawskiego to wymuszony przez rodziców nielubiany obowiązek. Czy ich podejście do tematu powstania zmieni się , gdy pewnego dnia niespodziewanie  znajdą się  w samym centrum powstańczej zawieruchy? W powieści Moniki Kowaleczko – Szumowskiej „ Galop 44”  tunel w Muzeum Powstania Warszawskiego połączy nie tylko współczesną Warszawę z tą walczącą w 1944, ale także nastolatka w bluzie z kapturem z jego rówieśnikiem z karabinem w ręku.

Tematyka wojny i holokaustu przybiera zupełnie innego wymiaru, gdy narratorem staje się śmierć. Tak właśnie jest w bestsellerowej, znanej na całym świecie  powieści Markusa Zusaka „ Złodziejka książek” . Powieść  opowiada o losach nastoletniej Liesel Meminger w przededniu i podczas drugiej wojny światowej. Dziewczynka mieszka, wraz z przybranymi rodzicami, w fikcyjnym Molching na przedmieściach Monachium na terenie III Rzeszy.  Wraz ze swymi przyjaciółmi stawiają czoła przeciwnościom losu, jakie niesie ze sobą czas wojny.

Na naszej półeczce coś dla siebie znajdą również wielbiciele komiksu.  Taką formę przybiera chociażby „ Przemarsz przez piekło 1944” ze  znanego cyklu „ Wojenna Odyseja Antka Srebrnego 1939-1946”

Drodzy Czytelnicy, przedstawione powyżej tytuły z krótkimi omówieniami to tylko niektóre z wielu, które znalazły się na naszej nowej półeczce. By poznać je wszystkie, zapraszamy do  biblioteki szkolnej! Pani Bibliotekarka z pewnością dobierze książkę odpowiednią do waszego wieku i wrażliwości.

Wyboru i krótkich recenzji książek dokonała p. Barbara Furmańska