Inwazja roślin inwazyjnych- runda 2, 20.09.2022r.- 3.10.2022r.

Istnieje grupa roślin, która na terytorium naszego kraju jest bardzo…… nietypowym gościem. Naturalnie nie występowały w Polsce wcale, aż do czasu kiedy ludzie z powodu ich wyglądu nie zaprosili ich do swoich ogródków czy parków. Z początku wizyta była całkiem miła. Niestety okazało się jednak, że tych obcych nam gatunków nie sposób się pozbyć! Dzięki swoim cechom doskonale się zadomowiły i dziś nie potrafimy już nad nimi zapanować, są wszędzie a do tego często są groźne. Jeśli nie będziemy z nimi walczyć roślinność na całym świecie niedługo może wyglądać tak samo. Takie gatunki roślin nazywamy ROŚLINAMI INWAZYJNYMI.

Na podstawie zdjęcia i opisu rozpoznaj o jakim gatunku rośliny inwazyjnej mowa. Zapisz nazwę gatunku i miejsca na świecie z jakiego roślina do nas przywędrowała.

  1. Gatunek ten najczęściej zasiedla bory sosnowe i lasy mieszane, gdzie przez gęste gałęzie zacienia dna lasu, powoduje tym zmiany gleby i ogranicza rozwój runa i odnawianie się lasu. Jej masowe występowanie powoduje straty ekonomiczne, związane ze wzrostem kosztów pielęgnacji upraw leśnych.
  1. Pierwsze doniesienie z terenu Polski o występowaniu tej rośliny datowane jest na rok 1866 i 1867 z rejonu dolnej Odry i Gdańska. Od tego czasu gatunek rozprzestrzenił się na terytorium w zasadzie całego kraju (z wyjątkiem obszarów górskich), zasiedlając wszystkie typy wód.  Jest gatunkiem wodnym. Pojawia się masowo ograniczając możliwość występowania innych gatunków roślin, a nawet zwierząt w zbiornikach wodnych. Potrafi tak obrosnąć dno koryta rzeki, że wymaga kosztownych prac związanych z oczyszczaniem np. pomostów.
  1. Gatunek trafił do Polski prawdopodobnie wraz z importem towarów rolnych. Roślina nadal jest sadzona w ogrodach przydomowych, a przez pszczelarzy uważana za dobre źródło późnego pożytku. Rozprzestrzenia się spontanicznie za pomocą lekkich nasion rozsiewanych na znaczne odległości, a następnie rozrasta się na zajętych siedliskach za pomocą kłączy. Tworząc gęste skupiska hamuje kiełkowanie i wzrost innych gatunków roślin, przez co powoduje spadek różnorodności biologicznej wśród roślin. Do tego odciąga zapylacze (pszczoły czy motyle) od łąk.
  1. Uprawiana jako roślina ozdobna, owocowa i miododajna. Rozprzestrzenia się spontanicznie uciekając z upraw ogródkowych i miejskich oraz z dawnych upraw leśnych za pomocą nasion (głównie dzięki ptakom i małym ssakom). Pojawiając się w nowym miejscu zarasta je odcinając dostęp światła i psując właściwości gleby. Nie wyrastają w tym miejscu już żadne inne rośliny, a wcześniej obecne drzewa chorują.
  1. Ten krzew pierwszy raz w Polsce wprowadzono w 1806 r. do ogrodu botanicznego w Krakowie. Gdy dojdzie do zasiedlenia, gatunek bardzo szybko zwiększa zagęszczenie, stając się trwałym i bardzo trudnym do wyeliminowania gościem. Lubi występować na terenach podmokłych i blisko zbiorników wodnych.
  1. Została sprowadzona jako roślina ozdobna i była sadzona w parkach przypałacowych, ogrodach i na cmentarzach. Kwitnie od lipca do końca września, stając się już niemal znakiem rozpoznawczym górskich wsi. Wygląda naprawdę ładnie, jednak stanowi coraz większe zagrożenie dla rodzimych gatunków flory bieszczadzkiej. Może wypierać rośliny w Bieszczadzkim Parku Narodowym.
  1. Za niewinnie brzmiącą nazwą kryje się niebezpieczna roślina obcego pochodzenia. W Polsce roślina ta traktowana była początkowo jako źródło paszy dla zwierząt. Preferuje siedliska nieco wilgotne, o kwaśnym odczynie gleby, dlatego też często rośnie przy strumieniach, rzekach i na brzegach jezior, co dodatkowo ułatwia mu rozprzestrzenianie nasion. Jest rośliną niezwykle okazałą. Jego łodygi, zakończone kwiatostanem w kształcie baldachu, osiągają często ponad 3,5 metra (w wyjątkowo sprzyjających warunkach nawet powyżej 4 m) wysokości!

Pytania opracowała: p. Z. Tiffert

Źródła obrazów:

https://pixabay.com/images/

https://stock.adobe.com/pl/