Choroby człowieka- runda 5, 13.11.2018r.- 26.11.2018r.

Na podstawie poniższych opisów rozpoznaj, o jakiej chorobie jest mowa.

 

  1. Należy do chorób wirusowych. Charakteryzuje się gorączką i bolesnym powiększeniem ślinianek przyusznych…

 

  1. Jest to choroba wywoływana przez bakterie, które wnikają do organizmu w wyniku ugryzienia przez zakażonego nimi pajęczaka. Jej najczęstszymi objawami są: rumień na skórze, gorączka, bóle głowy, osłabione objawy ze strony układu nerwowego…

 

  1. To choroba bakteryjna. Drobnoustroje chorobotwórcze dostają się do organizmu wraz z pokarmem np. zawierającym surowe jajko. Towarzyszą jej gorączka, bóle brzucha, biegunka, nudności i wymioty…

 

  1. Choroba ta pojawia się na skutek złego odżywiania się. Pojawia się najczęściej u dzieci na skutek zbyt małej ilości witaminy D3 i soli mineralnych w organizmie. Osoby chore mają słabe i zniekształcone kości…

 

  1. Ta choroba wywoływana jest przez pasożyta z gromady nicieni. Można się nią zarazić poprzez spożycie jaj pasożyta, które znajdują się w pokarmie np. na owocach i warzywach lub w wodzie. Bytuje w przewodzie pokarmowym człowieka i układzie oddechowym. Chorobie towarzyszą temu różne niespecyficzne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak: niestrawność, bóle brzucha, wymioty czy biegunka…

 

  1. To choroba układu krwionośnego. U osób cierpiących na nią stwierdza się obniżony poziom hemoglobiny i erytrocytów we krwi. Poza tym osoba chora jest osłabiona, ma zawroty głowy, szybko się męczy. Jej przyczyny są zróżnicowane. Często jej występowanie jest związane z niedoborem żelaza lub witaminy B12 i kwasu foliowego w organizmie…

 

  1. Przyczyną tej choroby jest zbyt mała ilość płynów lub przetrzymywanie moczu. Prowadzi to do gromadzenia się w nerkach osadów z soli mineralnych. Do objawów tej choroby należą: napady ostrego bólu w okolicy nerek, nudności, wymioty, obecność krwi w moczu i ból podczas jego oddawania…

 

Autor pytań: p. Mirella Fragsztajn