Afryka- zwierzęta- runda 4, 26.10.2021r.- 8.11.2021r.

Podaj odpowiedzi na pytania zawarte w opisach zwierząt.

  1. Jak nazywa się grupa  zwierząt afrykańskich będąca pod ochroną? Wymień pełne nazwy wszystkich zwierząt należących do tej grupy.

Zwierzęta te tradycyjnie uważane są za najgroźniejsze na kontynencie, co jednak nie odpowiada w pełni prawdzie. Termin, który określa tę grupę zwierząt został wymyślony i wprowadzony przez myśliwych polujących na grubą zwierzynę w Afryce. Głównym kryterium wyboru gatunków nie były osiągane rozmiary, lecz stopień trudności i ryzyka związanego z ich upolowaniem. Zwierzęta te znane są ze swej waleczności, zwłaszcza kiedy bronią swych młodych lub kiedy zostaną zranione. Cała grupa należy do najbardziej niebezpiecznych zwierząt świata.

2. Jak nazywa się zwierzę, które zabija  najwięcej osób w Afryce? Obecnie żyją dwa gatunki tych zwierząt. Podaj pełne nazwy obu gatunków.

Są to duże ssaki roślinożerne, należą do rodziny ssaków parzystokopytnych. Nazwa gatunku pochodzi z języka starogreckiego i oznacza „koń rzeczny”. Prowadzą ziemnowodny tryb życia. W ciągu dnia najczęściej pozostają w wodzie; aktywne dopiero o zmierzchu i nocą skubią wtedy trawę na łąkach w pobliżu wody, zjadają także rośliny wodne. Drugi gatunek  jest też roślinożerny, żywi się jednak paprociami, roślinami liściastymi, a także opadłymi z drzew owocami.

3. Jak nazywa się opisane zwierzę? Podaj jego pełną nazwę.

Jest gatunkiem małpiatki. Można go spotkać na wschodnim i północno-zachodnim wybrzeżu Madagaskaru. Trudno powiedzieć czy jest bardziej brzydki, czy bardziej uroczy. Ma ciało wielkości kota, z dużą głową, krótkim pyskiem i puszystym ogonem. Uwagę zwracają jego duże uszy oraz chwytne palce u rąk i nóg. Prowadzi nocny tryb życia. Ten mały zwierzak pełni bardzo pożyteczną rolę. Szuka w korze drzewa szkodników, które wyciąga długim środkowym palcem. Żyje średnio 20 – 25 lat. Przed Ii wojną światową został uznany za gatunek wymarły, ale w latach 60-tych został odkryty na nowo. Niestety nadal grozi mu wyginięcie.

4. Jak nazywa się gatunek dużego, nielotnego ptaka Afryki? Podaj jego pełną poprawną nazwę, a nie nazwę podgatunków.

Zamieszkuje pustynie i półpustynie o skąpej roślinności oraz sawanny. W momencie zagrożenia ucieka, ale może też zadać obrażenia, a nawet zabić swoimi silnymi nogami. Może kopać tylko do przodu. Wbrew powszechnemu przekonaniu zwierzęta te nie zakopują głowy w piasek, aby uniknąć niebezpieczeństwa. Są to największe i najszybsze nielotne ptaki lądowe. Na dłuższych dystansach biegają z prędkością 50 km/h, a w sprincie nawet 70 km/h. Mogą żyć do 75 lat.

5. Jak nazywa się gatunek ssaka zwany dzikim psem afrykańskim? Podaj jego pełną nazwę.

Zwierzę to nieco przypomina hienę. W dawnych czasach występował na całym kontynencie afrykańskim i poza jego granicami. Jest gatunkiem silnie zagrożonym wyginięciem. Zwierzęta te wyróżnia  bardzo krótka sierść w kolorze czarno–brunatnym. Ze względu na gorący i suchy klimat jest ona tak rzadka, że miejscami można przez nią dostrzec skórę. Na czole znajduje się charakterystyczna czarna pręga. Osobniki żyją w stadach- watahach, które potrafią liczyć nawet sześćdziesiąt sztuk. Obecnie nie znamy innych ssaków, które tworzyłyby tak duże gromady. Są to zwierzęta bardzo inteligentne, które stworzyły niezwykle rozwinięty system działań społecznych. Wszystkie czynności – od polowania po drzemki – odbywają się wspólnie. Więzi społeczne w stadach są tak rozwinięte, że nawet osobniki ranne, chore lub stare cały czas pozostają w obrębie gromady i są obejmowane opieką. Istnieje stała hierarchia spożywania posiłków. Co ciekawe, jako pierwsze jedzą zawsze młode. 

6. Jak nazywa się gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych? Podaj jego pełną nazwę.

Występuje na suchych i pustynnych terenach Półwyspu Arabskiego i północnej Afryki. Będąc najmniejszym przedstawicielem rodziny psowatych, uchodzi za największego ssaka drapieżnego Sahary. Zwierzę to ma łagodne usposobienie i łatwo go oswoić. Śpi za dnia, w piasku Sahary. Kopie norki, a od nich kilka dróg ewakuacji. Ściany wzmacnia roślinami, piórami i sierścią. W norce nie mieszka sam, tylko z całą rodziną. Żeruje nocą. Ma charakterystyczne, duże uszy, dorastające do 15 cm, dzięki którym ma dobry słuch i może efektywnie chłodzić ciało. 

7. Jak nazywają się opisane poniżej zwierzęta? Podaj pełne z nazwy wszystkich trzech gatunków.

W języku suahili nazwa tych zwierząt brzmi „Punda Milia”. Są ściśle spokrewnione z końmi, ale nie są to te same gatunki. Oba należą do rodziny koniowatych i mogą nawet rozmnażać się razem. Uszy tych zwierząt pokazują jej nastrój. Mogą obracać swoje uszy niemalże w każdym kierunku; umiejętność ta jest wykorzystywana do komunikowania swojego nastroju z innymi zwierzętami tego gatunku. Biegną w zygzakowaty sposób, gdy są gonione przez drapieżniki.  Rdzenna kultura amerykańska odnosi się do nich jako symbolu równowagi i świadomości drogi.

Pytania opracowała: p. U. Ryś-Sowińska