Wyjątki wśród roślin- odpowiedzi do rundy 1

Napisz krótko jaką roślinę przedstawiono na fotografii, wskaż który z jej organów uległ przystosowaniu (łodyga, liść czy korzeń) oraz wyjaśnij w jaki sposób się zmienił.

1.Burak zwyczajny; korzeń; rośliny gromadzą substancje zapasowe oraz wodę w tkance spichrzowej aby zapewnić sobie ich stały dostęp.

2. Drzewa liściaste lasów namorzynowych, czyli terenów bagiennych/zalewowych; korzeń; wyrastając wysoko ponad powierzchnię wody umożliwiają pobieranie tlenu z powietrza, którego brak w mule poniżej lustra wody.

3. Truskawki; łodyga; od łodyg odrastają kolejne nowe rośliny z kwiatami, a dalej owocami, umożliwia to rozmnażanie bezpłciowe, a więc bez konieczności zapylenia np. przez owady. Jest to łatwe i szybkie. Takie łodygi nazywamy rozłogami.

4. Ziemniaki; łodyga; ziemniaki które jemy to nie korzenie, ale bardzo grube łodygi, które rosną poziomo i gromadzą w sobie materiały zapasowe, w szczególności skrobie, a więc cukier.

5. Groch zwyczajny, liście, roślina ta wytwarza zmodyfikowane liście w postaci wąsów czepnych, czyli zwijanych nitek, które niczym „lasso” chwytają się innych łodyg albo gałęzi aby zapewnić podporę i piąć się w górę do słońca, a nie przez swój ciężar leżeć przy ziemi.

6. Kaktus; liście; na terenach gorących i słonecznych w celu oszczędności wody, która normalnie paruje z liści, te zmieniły się w ciernie, czyli możliwie najmniejsze miejsce do oddawania wody. Dzięki temu rośliny te mogą ją swobodnie gromadzić w łodydze i tam też przeprowadzana jest fotosynteza.

7. Cebula, w cebuli łodyga jest bardzo silnie skrócona, niemalże niewidoczna, a warstwy cebuli, które kroimy i wykorzystujemy w kuchni to liście (wskazuje je strzałka). Podobnie jak poprzednio – ich zadaniem jest magazynowanie i przechowywanie pokarmu.