Właściwości lecznicze roślin- runda 4, 18.10.2022r.- 31.10.2022r.

Rośliny mają wiele ważnych dla człowieka zastosowań. To one odpowiadają za produkcję niezbędnego dla nas gazu – tlenu, do atmosfery. Stanowią też podstawę naszej diety, wykonujemy z nich materiały naszych ubrań, naszych mebli, naszych domów. Zapewniają nam cień, chronią przed powodzią. Ich widok potrafi też poprawić nasze samopoczucie i uspokoić. Istnieje grupa roślin, których właściwości wprost … leczą!

Na podstawie poniższych opisów rozpoznaj gatunek rośliny, która ma właściwości lecznicze.

  1. Jest jednym z najstarszych gatunków drzew. Pochodzi z Azji.  To kluczowy składnik ziołolecznictwa w medycynie chińskiej. Liście są używane do tworzenia kapsułek, tabletek i ekstraktów, a po wysuszeniu można je spożywać jako herbatę. Jest prawdopodobnie najbardziej znany ze swojej zdolności do poprawy zdrowia mózgu. Wspomaga pamięć i koncentrację.

  1. Z tego gatunku drzewa pozyskiwany jest olejek eteryczny, który jest skuteczny przeciw bakteriom, wirusom i grzybom. Pomocny w zakażeniach układu pokarmowego i moczowo-płciowego. Stosowany zewnętrznie działa również przeciwzapalnie i dezynfekująco. Dodany do kąpieli albo gorącej wody pomaga też zwalczać przeziębienia, zapalenie oskrzeli, ból głowy.

  1. To roślina powszechnie znana, można ją znaleźć w lasach, ogrodach, na polanach, a także w zaroślach. Bogata jest w witaminy A, C, K2 oraz B, a także składniki mineralne, takie jak: magnez, żelazo czy też wapń. Działa moczopędnie i oczyszczająco. Wspomaga leczenie cukrzycy, bólu stawów i trądziku młodzieńczego. Wykorzystywana jest też w kosmetykach, głównie do włosów wzmacnia bowiem ich strukturę i odżywia skórę głowy.

  1. Roślina występująca prawie na całym świecie. Można ją znaleźć w całej Europie, Azji, Ameryce Północnej oraz Australii. Jego właściwości lecznicze znane są ludziom od tysięcy lat. Stosuje się ją w różnych postaciach, najbardziej znanymi są okłady i napar, a także kąpiele. Posiada właściwości uspokajające, przeciwdepresyjne, koi swędzenie, rozluźnia mięśnie, likwiduje wzdęcia. Wspomaga także trawienie. Regularnie stosowany na włosy rozjaśnia je i nadaje im złotych refleksów.

  1. Uważa się, że ta pochodząca z Indii roślina ma właściwości przeciwnowotworowe i może zapobiegać mutacjom DNA. Ma bardzo intensywny kolor i zapach, wykorzystywana często jako barwnik spożywczy. Pomaga przy gojeniu się ran, w walce z alergią.

  1. O wszechstronnym zastosowaniu tej rośliny wiedzieli już ludzie starożytni, bowiem korzystano z jej właściwości już kilka tysięcy lat wstecz. Zawiera około 270 różnych składników aktywnych biologicznie i dużą ilość wody (nawet 98,5% masy całej rośliny!). Przede wszystkim chroni komórki przed starzeniem się i ma właściwości przeciwnowotworowe. Odgrywa także istotną rolę w procesach odpornościowych, zwiększając zdolności organizmu do walki z drobnoustrojami, bakteriami i patogenami. Bardzo często wykorzystywany w kosmetologii (różnorodne kremy, maski czy odżywki do włosów).

  1. Występuje niemal na całym świecie. W Polsce tę roślinę spotyka się przede wszystkim rosnącą dziko: na polach, łąkach i w ogrodach. Zakwita w maju. Posiada brunatny, kłosowaty kwiatostan pokryty drobnymi, białymi płatkami. Najcenniejszym składnikiem nie są jednak jej kwiaty ani nasiona. Skarbnicą aktywnych związków chemicznych są podłużne, lancetowate, równolegle unerwione liście. Początkowo wykorzystywano ją głównie do opatrywania skaleczeń i ran. Okład z takich liści łagodzi opuchliznę.

Pytania opracowała: p. Z. Tiffert