Warsztaty ekologiczne w Uroczysku Buczyna

Dnia 13.09.2017r. klasa 1a i 1b wraz z wychowawczyniami uczestniczyły w warsztatach ekologicznych zorganizowanych przez Pracownię Edukacji Żywej z Katowic w ramach projektu EDUKACJA EKOLOGICZNA w MIASTACH ŚLĄSKICH realizowane  we współpracy z WFOŚiGW oraz  we współpracy z Urzędem Miasta w Chorzowie. Spotkanie odbyło się w Zespole Przyrodniczo – Krajobrazowym UROCZYSKO BUCZYNA w Chorzowie.

Pogoda nam dopisała. Dzieci wszystkimi zmysłami poznawały pobliską naturę.  Na początku zapoznały się z nazwą miejsca, wyjaśniły dlaczego tak to miejsce się nazywa. Szukały i zbierały liście i owoce buka, dotykały kory, określały jej cechy, obserwowały małe organizmy żyjące w lesie, np. żuczka. Poznały też pobliskie tego miejsca zatopisko, budowę szałasu z gałęzi. Z dużym zaangażowaniem uczniowie wykonywali „leśne perfumy” ze skarbów, które znaleźli w lesie. Nadawały im swoje nazwy, po czym zapakowały swoje zapachy do plecaczków. Następnie prowadząca zajęcia rozdała wszystkim lupy i dzieci mogły ze szczegółami poznać elementy lasu w zbliżeniu. Grupa znalazła także miejsce, gdzie wszyscy usiedli na pniu drzewa i zamykając oczy, wsłuchiwali się w odgłosy lasu. Zajęcia zostały podsumowane spacerem.

Tekst opracowała: p. Anna Kwarciany