Tydzień Świadomości Dysleksji – podsumowanie

wpis w: Aktualności | 0

„Uczeń z dysleksją też czyta książki” to hasło przewodnie obchodzonego w dniach 23-27 października Tygodnia Świadomości Dysleksji. W tym wyjątkowym tygodniu, wszystkie atrakcje miały na celu pokazanie uczniom, że CZYTANIE  DA SIĘ LUBIĆ!

W pierwszych dniach obchodów Tygodnia Świadomości Dysleksji zorganizowano dwa konkursy.  Pierwszy, przeznaczony dla klas młodszych, polegał na wykonaniu zakładki do książki. Drugi, przeznaczony dla klas 4-6, polegał na wykonaniu plakatu „Reklama książki”.  Listę laureatów poznamy już niedługo. Ponadto podczas pogadanek na temat książek najchętniej czytanych przez dzieci, w każdej klasie dokonano wyboru  „Ulubionej książki klasy…”.

Aby przerwy między lekcjami były w tym czasie wyjątkowe, uczniowie z klas 1-3 odwiedzały kącik czytelniczy Bratka, w których czekały na nich opowieści o smokach, bajki terapeutyczne Bratka oraz teatrzyk Kamishibai. Natomiast uczniowie klas starszych spędzali przerwy z książką w bibliotece, gdzie nauczyciele czytali im wybrane fragmenty literatury dziecięcej i młodzieżowej.   Bardzo cieszy nas fakt, że kąciki czytelnicze cieszyły się sporym zainteresowaniem.

W środę, podczas każdej lekcji znalazł się czas na to, aby nauczyciel przeczytał uczniom  fragment książki. Najczęściej były to książki wybrane przez dzieci w plebiscycie „Ulubiona książka klasy…”.

W kolejnym dniu każda zakurzona na domowej półce książka, odnalazła nowego właściciela podczas akcji „Uwolnij  książki!”. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, dlatego również w piątek przygotowano stoisko do wymiany książek.

Ostatni dzień Tygodnia Świadomości Dysleksji był wielkim świętem książkowych bohaterów. Nasza szkoła zamieniła się, jak za sprawą czarodziejskiej różdżki w  bajkową krainę. Po korytarzach spacerowały piękne księżniczki,  mroczne czarownice, potężni czarodzieje oraz wiele innych barwnych i ciekawych postaci z ulubionych przez dzieci bajek.  Podczas przerw dzieci chętnie brały udział w przygotowanych dla nich zabawach. Tego dnia można było potańczyć , pograć w gry planszowe, poukładać puzzle,  odegrać inscenizację wiersza „Rzepka”, rozwiązać ortograficzne zagadki i   rebusy oraz  wykonać wspólnie z innymi dziećmi prace plastyczne – portret lubianego przez młodszych uczniów Bratka i szaloną postać Kaczki Dziwaczki.

Organizacja Tygodnia Świadomości Dysleksji w naszej szkole, to już tradycja na stałe wpisana w kalendarz uroczystości. Co roku staramy się, aby ten tydzień upływał uczniom atrakcyjnie i ciekawie. Wszystkie atrakcje przygotowane dla dzieci miały na celu rozwijanie motywacji do czytania, nie tylko wśród uczniów mających specyficzne trudności w uczeniu się. Bardzo cieszymy się, że książka jest dla wielu naszych uczniów prawdziwym przyjacielem.  Mamy nadzieję, że dzięki takim działaniom, każde dziecko, bez względu na trudności, jakie napotyka na drodze swojej edukacji polubi czytanie.