Święto Liczby Pi

wpis w: Aktualności | 0

Dzień liczby Pi to święto, które rokrocznie obchodzone jest 14 marca – w dzień urodzin Alberta Einsteina, Józefa Zająca, a także Józefa Przerwa – Tetmajera. Powód, dla którego wybrano właśnie taki termin jest bardzo prosty. Data 14 marca kojarzy się z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi – w USA termin 14 marca zapisywany jest jako 3.14. Tytułowa liczba Pi to jedna z pierwszych liczb niewymiernych odkrytych przez człowieka. Oznacza to, że nie da się przedstawić jej jako wyniku dzielenia dwóch liczb całkowitych.

Dlatego

3,1415926535897932384626433832795028841971693993751058209749445923078

to nie całość, a jedynie początek rozwinięcia liczby Pi. Na co dzień, przy opisywaniu liczby Pi stosuje się zatem jej przybliżenie – 3,14.


W dniach 14 – 15. 03 święto liczby Pi zorganizowano na terenie Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. I my tam byliśmy! Dwie klasy siódme świętowanie rozpoczęły od pokazów Chemiczny zawrót głowy. Studenci prezentowali swoje najciekawsze doświadczenia. Między innymi można było zobaczyć spektakularne wybuchy. Dużo śmiechu i emocji dostarczyły uczniom eksperymenty z ciekłym azotem. Ponadto uczniowie mogli zmierzyć się z logicznymi zagadkami. Za dobre rozwiązania nagradzani byli banknotem, który wymieniali na ciastko. Na pokazach matematyczno – przyrodniczych uczniowie przekonali się jak łatwo można zrobić slime. Wystarczy soda oczyszczona i płynny klej. Należy tylko dobrać właściwe proporcje. Świętowanie na Uniwersytecie zakończyło się ciekawym wykładem na temat kryptografii.
Wśród przygotowanych wykładów, warsztatów czy pokazów każdy z uczniów znalazł coś atrakcyjnego dla siebie. Na pewno wrócimy tu za rok!

Tekst opracowała: p. Monika Ksiniewicz