Rośliny w moim pokoju- odpowiedzi rundy 5

Odpowiedz na poniższe pytania.

1. Jakie są charakterystyczne objawy przelania rośliny doniczkowej zbyt dużą ilością wody?

– końcówki jej liści zaczynają brązowieć,
– roślina zaczyna więdnąć, a liście zaczynają opadać,
– zauważalne są zgniłe części liści, pędów,
– liście są „napuchnięte od wody”, pojawiają się na nich pęcherzyki,
– przestała kwitnąć i wypuszczać nowe liście.

2. Jakie istnieją sposoby na uratowanie takiej „przelanej” rośliny?

Przesadź roślinę do nowego podłoża oczyszczając korzenie z resztek zwilgotniałej ziemi, pozbądź się zgniłych korzeni.

3. Jak często należy przesadzać rośliny doniczkowe mieszkające w naszych domach?

Przesadzamy rośliny wtedy, gdy korzenie wyrastają z otworów w dnie doniczki lub bryła korzeniowa wyrasta ponad krawędź doniczki. Można także przyjąć zasadę, że rośliny doniczkowe przesadzamy co 2-3 lata (rośliny młode i gatunki szybkorosnące – nawet co roku!).

4. Wymień 4 rodzaje szkodników najczęściej występujących na roślinach doniczkowych.

Przykłady szkodników:

– przędziorki,

– mączliki,

– wełnowce,

– mszyce.

5. Wymień 5 gatunków roślin oczyszczających powietrze, których skuteczność potwierdziła w swoich badaniach Agencja Kosmiczna NASA.

Przykłady roślin:

– skrzydłokwiat,

– sansewieria (wężownica),

– bluszcz pospolity,

– palmy,

– zielistka Sternberga.

6. Koty często podgryzają liście roślin domowych. Niektóre z nich bywają przy tym dla nich trujące. Doradź jakich 4 gatunków warto unikać ze względu na swojego pupila.

Przykłady roślin:

– azalia,

– oleander,

– fikus,

– aloes.

7. Każde miejsce w domu cechuje się innych stopniem nasłonecznienia. Doradź jakie kwiaty będą dobrze czuły się kolejno w miejscach: silnie nasłonecznionym, średnio nasłonecznionym oraz zacienionym.

– silnie nasłonecznione np. aloes, kaktusy,

– średnio nasłonecznione np. storczyki,

– zacienione np. zamiokulkas zamiolistny, sansewieria.