Obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu

wpis w: Aktualności | 0

2 kwietnia przypadały obchody Światowego dnia wiedzy na temat autyzmu. W tym roku w naszej szkole obchodziliśmy ten dzień pod hasłem „Zaświeć się na niebiesko”. Wszyscy w tym dniu ubraliśmy się na niebiesko lub dodaliśmy niebieski akcent do ubrania. Nasza szkoła również „zaświeciła się” na niebiesko, dzięki żarówkom ponaklejanym na szyby okien. Kolor niebieski ma bowiem dać osobom z autyzmem nadzieję na lepsze życie. Poprzez symboliczne wyrażenie wsparcia i solidarności z tymi osobami chcieliśmy pokazać, że jesteśmy otwarci na osoby z autyzmem, które są wśród nas. Chcieliśmy by poczuli się wyjątkowo. Uczniowie klas młodszych na lekcjach obejrzeli krótki filmik animacyjny wyjaśniający czym jest autyzm autorstwa Alexa Amelines’a pt. „Amazing things happen” w tłumaczeniu na język polski „Dzieją się niezwykłe rzeczy”, pokazujący dziecięce sprawy z punktu widzenia innego dziecka. Uczniowie klas starszych natomiast mieli okazję zobaczyć film oparty na faktach „Nazywam się Temple Grandin” przedstawiający losy dziewczynki a dziś kobiety dotkniętej autyzmem.
W celu lepszego zrozumienia i spojrzenia na świat oczami dziecka autystycznego nauczyciele włączyli uczniom prezentację multimedialną „Dziesięć rzeczy, o których chciałoby Ci powiedzieć dziecko z autyzmem” na podstawie książki o tym samym tytule autorstwa Ellen Notbohm. Na koniec uczniowie wykonali plakaty pt. „Autyzm – różni ale podobni, podobni ale różni”. Efekt końcowy pojawił się na gazetce klasowej w celu podziwiania i oglądania przez innych.

Tekst opracowała: p. J. Dąbecka