Obchody Dnia Śląskiego w naszej szkole

wpis w: Aktualności | 0

Już tradycyjnie , ostatni dzień kończący pierwsze półrocze , obchodzony jest w naszej szkole jako Dzień Śląski. W tym roku jego tematem był humor śląski, a hasłem przewodnim :

„ Kto godo po ślonsku, tyn sie uśmieje”.

Po raz pierwszy w historii naszej szkoły zdarzyło się tak, że klasy młodsze świętowały w szkole, zaś klasy starsze w trybie on- line. Fakt ten nie przeszkodził nam jednak w tym, by i tym razem ten dzień był dla wszystkich wyjątkowy.

  Klasy młodsze słuchały tego dnia bajki o Czerwonym Kapturku , oczywiście w wersji śląskiej . Próbowały w niej odnaleźć humorystyczne wyrazy oraz tzw. ausdruki, czyli powiedzonka gwarowe. Kolejną czynnością było wykonanie ilustracji do bajki. Dzień Śląski nie mógłby oczywiście obejść się bez regionalnych tańców. Ci uczniowie, którzy jedzą obiady, raczyli się tego dnia śląską grochówką.

  Uczniowie klas starszych uczestniczyli w spotkaniach on- line z wychowawcami, na których obejrzeli filmik z wicami w gwarze śląskiej opowiedzianymi przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły oraz pracowali z przygotowanymi materiałami dotyczącymi humoru śląskiego.

   Wielu uczniów pięknie dochowało również tradycji, prezentując się  i w szkole, i w   swych kamerkach w wiankach, koralach, białych koszulach z aksamitkami i innymi elementami stroju śląskiego.    Tegoroczny Dzień Śląski, mimo iż tak inny niż pozostałe, udowodnił, że uczniom i nauczycielom naszej szkoły nic nie jest w stanie przeszkodzić w tym, by ten dzień był kolejnym, pełnym śmiechu i zabawy świętem całej szkoły.

Opracowała p. Barbara Furmańska

Klasa 1a

Klasa 1b

Klasa 2a

Klasa 2b

Klasa 2c

Klasa 3a