GRZYBY- runda 7, 3.12.2019r.- 16.12.2019r.

Odpowiedz na poniższe pytania dotyczące królestwa grzybów:

1. Rysunek tego grzyba znajduje się na odwrocie nowozelandzkiego 50-dolarowego banknotu z 2002 roku. Jest to ………………

2. W Polsce występuje gatunek krwawiący grzyba który wydziela na białym kapeluszu krwistoczerwone wodniste krople. W Polsce podlega on ścisłej ochronie gatunkowej i znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów o statusie wymierającym. Jest to ………………

3. Grzyby, które zawierają wiele jąder w jednej komórce nazywa się ogólnie …………..

4. Z niektórych gatunków tego grzyba otrzymano pierwszy produkowany na skalę  przemysłową antybiotyk – penicylinę – stosowany przy zwalczaniu chorób bakteryjnych. Jest to ………………

5. Mikoryza  to rodzaj symbiozy, czyli współżycia korzeni drzew z niektórymi grzybami. Takie zjawisko występuję np. między sosną zwyczajną  i grzybem zwanym……………… ?

6. Te grzyby nazywa się  owocami ziemi lub czarnymi diamentami. Są najczęściej wyszukiwane przez wyćwiczone psy i dzikie świnie. Są to ………

7. Grzyb ten jest podobnego do pieczarki z chropowatą wierzchnią częścią owocni. Gdy  ją rozdepczesz  butem,  zobaczysz jak wybuchnie w powietrze chmura zarodników, z których mają powstać kolejne grzyby tego gatunku. Wewnątrz niej może znajdować się nawet kilkanaście miliardów zarodników. Jest to ………………

Autor pytań: p. M. Fragsztajn