Gatunki wymarłe w Polsce- runda 13, 13.04.2021r.- 26.04.2021r.

Działalność człowieka doprowadziła do wyginięcia wielu gatunków zwierząt i roślin. W Polsce za wymarłe uznano 2 gatunki kręgowców, 12 gatunków bezkręgowców i około 40 gatunków roślin. Większość gatunków wymarłych w Polsce występuje poza granicami naszego kraju

Na podstawie poniższych zdjęć i opisów napisz, o jaki wymarły gatunek chodzi.

  1. Gatunek, który wymarł w XIX wieku, przodek konia domowego, żyjący w czasie udomowienia koni na stepach Eurazji.

2. Jest to gatunek wędrownej ryby, które jeszcze niedawno pływały w polskich rzekach. Ostatnie z nich wędrujące na tarło w górę Wisły były obserwowane w latach 60 XX w., przed wybudowaniem tamy we Włocławku, która spowodowała, że gatunek ten wymarł w Polsce i na terenie całego Morza Bałtyckiego. Do ich wytępienia w Polsce przyczyniły się nadmierne połowy, silne zanieczyszczenie Bałtyku i większych rzek, budowa portów i zapór. Ich kawior, czyli ikra jest symbolem luksusu.

3. To gatunek dużego ptaka padlinożernego. Długość jego ciała wynosi około metr, a rozpiętość skrzydeł ma około 280 cm. Ptak ten pozbawiony jest cech dymorfizmu płciowego. Naga głowa i szyja ułatwia wyjadanie padliny, szczególnie wnętrzności zwierząt. Wierzch ciała jest koloru szaro – rudego, spód jest nieco jaśniejszy. Charakterystyczną cechą są czarne lotki oraz sterówki. W Polsce bytował wiele lat temu. Ostatnie wzmianki o tym ptaku pochodzą z dawnych lat. Na początku dwudziestego wieku stwierdzono, iż takie ptaki u nas występowały. W kolejnych latach nie notowano ich występowania, aczkolwiek obserwowano ptaki, które sporadycznie przelatywały nad naszym krajem.

4. To gatunek umieszczony w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin i uważany (od 1924 roku) za wymarły na obszarze Polski. Przełom nastąpił podczas przeprowadzania badań przez dr Lucjana Rutkowskiego, który odkrył go w Toruniu w 2015 roku

5. Należy do endemitów w Polsce, mając jedyne historyczne już stanowisko na brzegach rzeki Białej w okolicach Olkusza. Po jego zniszczeniu poprzez zmianę układy hydrologicznego i postępujące osuszanie w latach 70-tych XX wieku, stopniowo wymierający w naturze, co stwierdzono na początku lat 90-tych. Posiada mięsiste kłącze i pędy tworzące rozetę. Ma okrągłe, mięsiste liście przypominające warząchwie, do których nawiązuje nazwą.

6. To dość niska roślina o mocno błyszczących liściach., tworzącą gęste darnie z płożących ulistnionych pędów i powyżej nich wyrastających łodyg z kwiatami. Kwiaty są różowe, z pięcioma płatkami, karbowano-ząbkowanymi na szczycie. Roślina ta miała swoje stanowiska w Pieninach, ale po 1880 roku żaden z badaczy nie potwierdził występowania tego gatunku na opisywanym terenie. Obecnie znajduje się on na czerwonej liście gatunków zagrożonych jako gatunek wymarły na obszarze Polski.

7. Jest gryzoniem o średniej wielkości. Ma krótkie futro i puszysty ogon. Jego nazwę rodzajową można przetłumaczyć jako „lubiący nasiona”, zaś gatunkowa pochodzi od pasa ciemniejszego koloru na jego ciele. Żyje w koloniach.

Pytania opracowała: p. M. Fragsztajn