Dzień Śląski

wpis w: Aktualności | 0

Dzień Śląski

W piątek 13 stycznia 2017r. odbył się Dzień Śląski, tradycyjnie w ostatnim dniu przed feriami. Hasłem przewodnim : „A za łoknym kolynda – zwyczaje i przesądy świąteczno-noworoczne na terenie Górnego Śląska”. Na sali gimnastycznej obejrzeliśmy przedstawienie  słowno-muzyczne w wykonaniu klas 4b, 3b i 3e oraz chórku szkolnego. Konferansjerem była pani Mirella Fragsztajn. W tym dniu uczniowie
i nauczyciele założyli elementy stroju śląskiego, dziewczynki w białych bluzeczkach z czerwonymi koralami, uczesane w warkocze lub
w wiankach, chłopcy w białych koszulach z czerwoną kokardą lub czako górnicze. Na lekcjach regionalnych zapoznaliśmy się z informacjami na temat zwyczajów i przesądów świątecznych. Jak co roku w świetlicy przygotowano karczmę śląską, gdzie można było zjeść pyszny żurek oraz chleb ze smalcem.

„…Anka:Jo ci dom! (Goni brata koło komody, nagle lusterko spadło i się potrzaskało.)

Matka:Co tu broicie i wstyd przed sąsiadką robicie? Ja, jeszcze rzadełkostrzaskane.

Anka: Ojej, jeszcze 7 lat nieszczęścia dostanę.

Sąsiadka: E tam, to przesądy głupie. Ale wiecie co, jo te świeczki jednak sama sobie  kupię. Ida już, bydźcie z Bogiem. Za godzina kolędnicy staną przed progiem.

Matka: No ja, sama tylko szkoda.I jak na złość nie leci jeszcze ta woda.

Jorgus: (Zamyka drzwi za sąsiadką, a tu…..w drzwiach kolędnicy.) Wchodzą i śpiewają:  Śpiewają: Hej, kolęda, kolęda…. Kaczka pstra.. Za kolęda dziękujemy…”

Tekst opracowała: p. M. Jokiel