Akcja- Segregacja- 1.10.2018r. (innowacja przyrodnicza)

W dniu 1.10.2018r. została w naszej szkole zorganizowana impreza pt. „AKCJA- SEGREGACJA” w ramach obchodów Sprzątania Świata 2018r. Wydarzenie to było częścią realizowanej w naszej j szkole innowacji pedagogicznej pt. „CIEKAWI ŚWIATA”, której autorkami są p. Mirella F. i p. Urszula R-S.

Działo się….

Na korytarzach oraz w salach 24 i 17 rozlokowane zostały stanowiska, na których uczniowie mogli wykazać się wiedzą lub też dowiedzieć się ważnych informacji z zakresu ekologii i przyrody, a w szczególności segregowania odpadami. Stanowiska z zadaniami cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Przy każdym ze stanowisk gromadziło się bardzo dużo chętnych uczniów, którzy poprzez praktyczne działania, udział w warsztatach, gry dydaktyczne czy też obserwacje mikroskopowe poszerzali swoją wiedzę i umiejetności z zakresu gospodarowania odpadami.

Stanowisko 1- „Wrzuć do kosza”- uczniowie musieli  przyporządkować odpady do odpowiedniego koloru kosza.

Stanowisko 2- „Zmniejsz ilość śmieci”- uczniowie uczyli się, jak należy prawidłowo przygotować śmieci do wyrzucenia do kosza np. poprzez zmniejszenie gabarytów odpadów. Wykorzystano na tym stanowisku zestaw do badania wody.

Stanowisko 3- „Drugie życie śmieci”- uczniowie starali się wykonać ciekawe rzeczy z odpadów. Wykorzystano na tym stanowisku zestaw do biodegradacji odpadów pt. „BioDegradowalność- zestaw dydaktyczny”.

Stanowisko 4- „Hasła ekologiczne na co dzień”-układanie haseł związanych z gospodarowaniem odpadami.

Stanowisko 5- „Recykling”- uczniowie z zawiązanymi oczami losowali odpady i odgadywali co wyciągnęli. Następnie musieli wrzucić  odpad do odpowiedniego kosza i zastanowić się co można ponownie z niego zrobić.

Stanowisko 6- „Dokończ zdania ekologiczne”- przemyślenia uczniów związane z segregowaniem odpadów.

Stanowisko 7- „Quiz ekologiczny i mikroskopy”- uczniowie prowadzili obserwacje mikroskopowe organizmów, które można spotkać w środowisku zanieczyszczonym odpadami. Obserwacje odbywały się na mikroskopach zakupionych w ramach wygranego konkursu „Zielona Pracownia’ 2018” organizowanego przez WFOŚiGW. Uczniowie brali też udział w quizie ekologicznym, w którym to pytania dotyczyły gospodarowania odpadami oraz zanieczyszczenia Ziemi odpadami. Wykorzystano  mapę „Degradacja środowiska na świecie”.

Stanowisko 8- „Posegreguj śmieci”- uczniowie mogli zagrać w gry dydaktyczne związane z segregacją i recyklingiem. Najlepszymi okazali się uczniowie:  z klasy 5b-Tomek S., Kamil W., Witek P., Maja B., Dominika M., oraz Oliwia B z klasy 5c.

Dodatkowo na korytarzu na II piętrze została zorganizowana wystawa prac pt. „Ekoludek- cudak z posegregowanych odpadów”. Wystawę przygotowali uczniowie klas 6-tych, którzy z odpadów wykonali ciekawe postacie,

Dziękujemy wszystkim za pomoc w realizacji oraz za udział.

Tekst opracowała: p.U. Ryś- Sowińska