Afryka- krainy geograficzne- runda 1, 13.09.2021r.- 27.09.2021r.

Podaj jaka kraina geograficzna, rejon, obszar Afryki jest opisany.

  1. Obszar w Afryce stanowiący 8% powierzchni lądowej świata. Kraina jest największą pustynią gorącą na Ziemi, większe od niej są tylko pustynie lodowe Antarktydy. Jej obszar pokryty jest   w 30% piaskiem a w 70% żwirem. 8 tys. lat temu, ten obszar był pokryty bujną roślinnością. Większość mieszkańców tego regionu to nomadowie. Przenoszą się z jednego miejsca do drugiego.
  2. Rezerwat, w którym znajdują się rozległe, ciągnące się po horyzont równiny, morza jasnożółtej wysokiej trawy falującej w ciepłych podmuchach wiatru, sękate, poskręcane akacje i spacerujące dumnie antylopy. Najpopularniejszy afrykański rezerwat, słynący z zamieszkującej go Wielkiej Piątki oraz z corocznej widowiskowej migracji 3 milionów zwierząt przez afrykańską sawannę. Obszar zamieszkały przez lud określany mianem „Rycerzy sawanny”.
  3. Obszar, na którym położona jest największa w świecie delta śródlądowa przepływającej  tam rzeki.  Rzeka uchodziła niegdyś do jeziora, które wyschło około 10 tysięcy lat temu. W 2014 r. obszar został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  4. Region geograficzny w Afryce, stanowi długi ii stosunkowo wąski pas przejściowy od pustyń Sahary na północy do strefy sawann na południu. Nieregularne opady (przeważnie poniżej średnich), okresowo katastrofalne susze przyspieszają pustynnienie tego obszaru, powodują klęski głodu oraz utrudniają rekonstrukcję gospodarki. Powstaje na nim Wielki Zielony Mur, który jest pasem zieleni łączącym wschodnie i zachodnie wybrzeże Afryki.
  5. System rowów tektonicznych w Afryce Wschodniej, będący częścią najdłuższego na Ziemi (ponad 6000 km) ryftu ciągnącego się południkowo. Odcina róg Afryki od reszty kontynentu – po zachodniej stronie pęknięcia zostaje nubijska płyta tektoniczna, która oddala się od leżącej po stronie wschodniej płyty somalijskiej. System rowów tektonicznych w Afryce Wschodniej, będący częścią najdłuższego na Ziemi (ponad 6000 km) ryftu ciągnącego się południkowo. Odcina róg Afryki od reszty kontynentu – po zachodniej stronie pęknięcia zostaje nubijska płyta tektoniczna, która oddala się od leżącej po stronie wschodniej płyty somalijskiej.
  6. Pasmo górskie, składające się sześciu gór noszących imiona wybitnych badaczy – poszukiwaczy źródeł Nilu. Jedna z nazw tego obszaru została ukuta przez Ptolemeusza z Aleksandrii, żyjącego w II wieku n.e. matematyka, astronoma i geografa, który na sporządzonej przez siebie mapie Afryki tak oznakował leżące w pobliżu równika pasmo górskie, którego lodowce i śniegi miałyby być zaczynem źródeł Nilu.
  7. Kotlina ta, to o jeden z najbardziej aktywnych wulkanicznie i sejsmicznie rejonów na świecie. Rejon ten jest uznawany za jeden z najcieplejszych na świecie. Tu odnotowano najwyższą średnią roczną temperaturę w wysokości ponad 34 stopni Celsjusza. Zobaczymy tutaj kilka wspaniałych słonych jezior i nierealnie kolorowy wulkan, którego ujścia kraterów są jednymi z najniżej położonych na świecie (około 48 m p.p.m.). Doświadczymy tu również najgłębszej depresji na całym kontynencie afrykańskim (około 153 m p.p.m.).

Pytania opracowała: p. U. Ryś-Sowińska