Wyjątki wśród roślin- runda 1, 6.09.2022r.- 19.09.2022r.

Kiedy warunki środowiska stają się zbyt trudne, na przykład pożywienia jest zbyt mało, wokół pojawia się zbyt duża ilość wody albo soli czy z kolei miejsce staje się zbyt gorące i nasłonecznione, zwierzęta w odpowiedzi mogą zwyczajnie wziąć nogi za pas i przemieścić się w inne miejsce. Co w takiej sytuacji może zrobić wielkie stuletnie drzewo? Jak rośliny radzą sobie z takimi wyzwaniami?

Poniższe zdjęcia prezentują organy roślin, a więc: liście, łodygi i korzenie. Są to jednak specjalne przypadki, w których doszło do ważny zmian tych organów. Napisz krótko jaką roślinę przedstawiono na fotografii, wskaż który z jej organów uległ przystosowaniu (łodyga, liść czy korzeń) oraz wyjaśnij w jaki sposób się zmienił.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

Żródło: https://pixabay.com/pl/photos/search/

Pytania opracowała: p. Zuzanna Tiffert