Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie?

wpis w: Aktualności | 0

Drodzy Rodzice! 

Sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się korona wirusa na całym świecie i związane z tym ryzyko zachorowania budzi w nas niepokój. Nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z taką sytuacją. Dzieci bacznie nas obserwują i wyczuwają nasze obawy, co może wywoływać  u nich również niepokój.

Nie zostawiajmy dzieci z tymi emocjami samych sobie. Wyjaśnijmy im w prosty i konkretny sposób, adekwatny do wieku co się aktualnie dzieje, np. odwołując się do ich doświadczenia:

„Przypomnij sobie jak chorowałaś na ospę, pamiętasz? Musiałaś wtedy przebywać w domu, i nie chodziłaś do szkoły, żeby nie zarażać innych. Teraz w naszym kraju pojawił się nowy wirus, którym łatwo możemy się zarazić. Dlatego dzieci nie mogą chodzić do szkoły, a niektórzy  dorośli nie chodzą też do pracy. Musimy pozostać w domu i poczekać, aż lekarze wyleczą wszystkich chorych ludzi. Wtedy znowu będziesz mogła chodzić do szkoły , na spacery i będziesz mogła bawić się z innymi dziećmi.”

Polecam, aby w rozmowie z dzieckiem skorzystać z książeczek, bajek, ilustracji, filmów które pojawiły się w Internecie, a które pozwolą nam w spokojnej atmosferze przeprowadzić rozmowę z dzieckiem.

Poniżej znajdziecie Państwo przydatne linki

– e-book o koronawirusie i emocjach, które wywołuje:

audiobook bajki: „ O królu Wirusie i dobrej kwarantannie”

– eksperyment pokazujący jak ważne jest mycie rąk mydłem

– film animowany „Krótki film o wirusie na K. i o Żmii”

–  wskazówki psychologa dziecięcego i trenera TUS – p. Katarzyny Zawadzkiej

Drodzy rodzice pamiętajcie: zarówno rodzice jak i dzieci mają prawo czuć się zaniepokojeni, smutni lub rozzłoszczeni z powodu zmiany stylu życia, jaki wiąże się z pandemią koronawirusa – nie bójmy się nazywać i rozmawiać o swoich uczuciach z dziećmi. Nie ma gotowego scenariusza jak rozmawiać z dzieckiem na ten temat, ale mam nadzieję, że te wskazówki ułatwią Państwu prowadzenie takich rozmów.

Sylwia Przybylska

pedagog szkolny