UNICEF – mycie rąk w walce z chorobami

Mycie rąk mydłem ma kluczowe znaczenie w walce z chorobami zakaźnymi, w tym z COVID-19. Niestety, miliony ludzi na całym świecie nie mają dostępu do miejsc, gdzie mogą umyć ręce, informuje UNICEF w Światowym Dniu Mycia Rąk.

Pandemia uwydatniła kluczową rolę higieny rąk w zapobieganiu chorobom. Podkreśliła również istniejący wcześniej problem: mycie rąk mydłem jest poza zasięgiem milionów dzieci, powiedziała Kelly Ann Naylor, Zastępca Dyrektora UNICEF ds. wody, warunków sanitarnych i higieny. To niedopuszczalne, aby społeczności najbardziej narażone na zachorowanie nie były w stanie stosować najprostszych metod ochrony siebie i swoich bliskich. Musimy podjąć natychmiastowe działania, aby mycie rąk mydłem było dostępne dla wszystkich i wszędzie.

Według najnowszych szacunków:

  • Tylko 3 na 5 osób na świecie ma dostęp do podstawowych urządzeń do mycia rąk.
  • 40% światowej populacji, czyli 3 miliardy ludzi, nie ma w domu urządzenia do mycia rąk wodą i mydłem.
  • Prawie ¾ mieszkańców najuboższych państw świata nie ma w domu podstawowych urządzeń sanitarnych.
  • W 43% szkół brakuje urządzeń do mycia rąk wodą i mydłem, co dotyka 818 mln dzieci w wieku szkolnym.
  • W 60 krajach najbardziej narażonych na kryzys zdrowotny i humanitarny z powodu koronawirusa:
    • 2 na 3 osoby – łącznie miliard ludzi – nie mają w domu podstawowych urządzeń do mycia rąk wodą i mydłem. Około połowa to dzieci;
    • 3 na 4 dzieci w momencie wybuchu pandemii nie miało w swojej szkole podstawowych urządzeń sanitarnych, a połowa wszystkich dzieci nie miała dostępu do wody.
  • W krajach Afryki Subsaharyjskiej, 63% ludzi na obszarach miejskich (czyli 258 mln), nie ma dostępu do urządzeń do mycia rąk. W Azji Środkowej i Południowej jest to 22% mieszkańców miast (czyli 153 mln).

UNICEF działa na całym świecie, aby zapewnić dzieciom i ich rodzinom dostęp do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Oprócz promowania mycia rąk w ponad 130 krajach, UNICEF i WHO uruchomiły inicjatywę „Higiena rąk dla wszystkich”. Celem inicjatywy jest wsparcie rządów państw w działaniach na rzecz upowszechnienia mycia rąk. Wśród tych działań jest poprawa dostępu do urządzeń sanitarnych, wody, mydła i środków dezynfekujących oraz promowanie właściwych praktyk higienicznych. Inicjatywa skupia partnerów międzynarodowych, krajowych i lokalnych, aby zapewnić zwłaszcza najbardziej potrzebującym społecznościom dostęp do odpowiednich produktów i usług za przystępną cenę.