Runda 16- odpowiedzi

Rozpoznaj przedstawione obiekty, miejsca. Napisz ich nazwę oraz państwo występowania.

 1. Wielka Brytania, Grobla Olbrzymów, (także: Droga Olbrzymów, ang. Giant’s Causeway, irl. Clochán na bhFómharach) – oryginalna formacja skalna na wybrzeżu Irlandii Północnej (hrabstwo Antrim) składająca się z ciasno ułożonych kolumn bazaltowych.  Grobla została odkryta w roku 1692 przez ówczesnego biskupa  miasta  Derry. Formacja ta składa się z około 37 tysięcy ciasno ułożonych  kolumn bazaltowych, które uformowały się podczas erupcji  wulkanicznej 50-60 mln lat temu. Powstanie takich kolumn związane  jest ze spękaniami ciosowymi, powstałymi w trakcie stygnięcia  lawy.
    Większość kolumn ma podstawę sześciokątną, choć niektóre mają  mniej  lub więcej boków. Najwyższe z kolumn mają około 12 m. Średnia szerokość bazaltów wynosi  około 46 cm, wysokość zaś 1 do 2 metrów. W najszerszym miejscu  grobla osiąga szerokość 180 m a w morze wchodzi na odległość  150 m.
    Według irlandzkiej legendy Groblę wybudował olbrzym Finn  MacCumhaill (Finn McCool), przywódca wojowniczej bandy Fianna,  który chciał przejść do Szkocji suchą stopą i tam pokonać swojego  odpowiednika. Jednak, gdy przeszedł i zobaczył, jak wielki jest  szkocki olbrzym, w panice uciekł i z pomocą swojej żony przebrał  się za dziecko. Gdy szkocki olbrzym przybył do Irlandii i  zobaczył  dziecko, przeraził się. Jeśli tak duże jest dziecko, to jak  wielki musi być dorosły. Uciekając do Szkocji po drodze porąbał  Groblę by Irlandczyk nie mógł za nim wrócić.
 2. Norwegia, Preikestolen lub Prekestolen, w lokalnej tradycji Hyvlatonnå (dosł. ambona) – klif w Norwegii o wysokości 604 m, położony nad Lysefjordem, Ryfylke. Płaska powierzchnia wierzchołka o wymiarach 25 na 25 metrów, jest jedną z największych atrakcji turystycznych tego kraju. Powstała najprawdopodobniej ok. 10 tysięcy lat temu w wyniku pęknięcia skał pod wpływem mrozu.
 3. Niemcy, Neuschwanstein – zamek położony na terenie gminy Schwangau  w południowej Bawarii w Niemczech, w pobliżu granicy z Austrią. Budynek powstawał od 1869 roku jako wyidealizowany średniowieczny zamek rycerski dla króla bawarskiego Ludwika II Wittelsbacha. Król przeżył w zamku tylko kilka miesięcy i zmarł jeszcze przed ukończeniem budowy. Neuschwanstein był początkowo nazywany Neue Burg Hohenschwangau (Nowy Zamek Hohenschwangau), a obecna nazwa została mu nadana w 1886r.
 4. Słowacja, Tatralandia – aquapark położony w Roztokàch, przy Liptowskim Mikułaszu w północnej Słowacji. Jest to główny ośrodek sportów wodnych na Słowacji, popularny również wśród Polaków. Jest czynny przez cały rok. Wyposażony w 14 basenów termalnych, 28 zjeżdżalniami oraz Holiday Village z ponad 700 miejscami noclegowymi. Posiada także wiele obiektów charakterystycznych dla standardowych parków rozrywki, m.in. centrum kongresowe oraz naturalnych rozmiarów Westerncity z amfiteatrem, w którym odbywają się kowbojskie show.
 5. Dania, Dom Lego House w Billund, nazwany „Domem z cegiełek”. Jest ogromnym obiektem, który jest zadziwiający zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Patrząc z góry, 21 prostopadłościanów tworzących muzeum – zabarwionych na czerwono, zielono, niebiesko i żółto – wydaje się reprezentować zawiły stos klocków Lego, a najwyższy klocek ma nawet osiem okrągłych okien, naśladujących wypustki, które znajdziemy na typowym klocku Lego. Co więcej, można wspinać się na dachy tych gigantycznych bloków, przy czym niektóre oferują konstrukcje placów zabaw o wysokości wielu pięter. Wnętrze tych 21 klocków jest równie niezwykłe. Wystawiana jest szeroka gama klocków Lego, w tym gigantyczny wodospad, trzy T-Rexy, wulkan wypełniony lawą oraz krajobraz z górami i zamkiem. Być może najbardziej imponującym układem na miejscu jest 55-metrowe „Drzewo kreatywności”, produkt 6,3 miliona klocków Lego i 24 350 godzin pracy.
 6. Francja, Le Passe-Muraille, czyli „Człowiek, który przechodził przez ściany”. Statua i posąg Le Passe-Muraille w Paryżu (Francja), jest hołdem dla słynnego dzieła literatury francuskiej z 1943 roku o tym samym tytule, który uwiecznia tragiczny finał powieści, w którym człowiek z umiejętnością przechodzenia przez ściany zostaje zatrzymany w połowie przejścia przez jedną z nich i tak już zostaje, uwięziony na wieki. Rzeźba z brązu, osadzona na kamiennej ścianie i wyglądająca tak, jakby mężczyzna utknął w połowie kroku przechodząc przez ścianę, została oparta na fikcyjnej postaci opowiadania paryskiego pisarza Marcela Ayme’a. Postać z posągu, M. Dutilleul, odkrywa, że może przechodzić przez ściany i bezczelnie wykorzystuje tę zdolność do popełniania przestępstw i romansowania. Podczas swojej ostatniej wizyty u swojej kochanki, Dutilleul nieoczekiwanie traci moc i zostaje unieruchomiony w murze, przez który właśnie przechodził. Wyciągnięte ręce posągu Le Passe-Muraille, znajdującego się na placu Marcela Aymé (Paryż), są gładkie i mocno odbijają światło, a wszystko to dzięki licznym turystom, którzy zwykle pozują tu do zdjęć udając, że próbują wyciągnąć mężczyznę ze ściany.
 7. Islandia, Skała w kształcie słonia i smoka Hvítserkur. Islandzki dinozaur. Hvitserkur, co po islandzku znaczy „biała koszula”, to skała na Islandii w kształcie słonia, która wznosi się z morza na wysokość 15 metrów. Kiedyś była to część wulkanu, ale z biegiem lat kratery otaczające skałę ustąpiły miejsca Oceanowi Atlantyckiemu, pozostawiając po sobie jedynie niezwykłą skałę w kształcie słonia o nazwie Hvítserkur. Co ciekawe, sam Hvítserkur również wpadłby do oceanu, gdyby jego fundamenty nie zostały wsparte betonem kilka lat temu. Islandzka legenda głosi, że skała Hvitserkur była kiedyś trollem, który zapomniał wycofać się ze światła i został zamieniony w kamień o wschodzie słońca, choć pod niektórymi kątami mówi się także, że wzniesienie wygląda jak smok pijący z wody lub słoń. Geologiczną osobliwość upamiętniono na islandzkim znaczku w 1990 roku.