Runda 13- odpowiedzi

  1. Bazylika Św. Piotra w Watykanie, Watykan

Jest ona największym kościołem w Europie i drugim na świecie. Zgodnie z przekazami bazylika stoi w miejscu ukrzyżowania i pochówku Św. Piotra, uznawanego za pierwszego papieża, a jego grób znajduje się pod głównym ołtarzem. Bazylika jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych, tu urzęduje papież. Będąc w Rzymie nie sposób jej nie zobaczyć – to charakterystyczny element panoramy tego miasta.

2. Katedra Narodzenia NMP, Mediolan, Włochy

Gotycka marmurowa katedra, jedna z najbardziej znanych budowli we Włoszech i w Europie. Należy do największych kościołów na świecie (długość – 157 m, szerokość – 93 m. Również witraże w chórze katedry, należą do największych na świecie. W katedrze do dziś zamiast liturgii rzymskiej używa się rytu ambrozyjskiego. Dach katedry, ozdobiony 135 sterczynami, rzeźbami i gargulcami,dostępny jest dla turystów (schody lub winda). Widać z niego panoramę miasta, a przy dobrej widoczności Alpy.

3. Sanktuarium Maryjne La Salette, Sanctuaire de Notre-Dame de La Salette, La Salette- -Fallavaux, Francja

Położone na południe od Grenoble  we francuskich Alpach na wysokości 1800 m.n.p. w La Salette-Fallavaux  sanktuarium związane z objawieniem Matki Bożej z 1846r.

4. Kaplica Ostrobramska z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej (Matki Boskiej Miłosierdzia)., Wilno, Litwa

Bramę zbudowano w stylu późnogotyckim między 1503 a 1514. Była to budowla wzniesiona na planie niemal kwadratu (11,2 × 10,8 m) o grubości murów dochodzącej do dwóch metrów. W kaplicy znajduje się, pochodzący z XVII wieku, obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia. Przez wiernych uważany za cudowny. Jego kult ściśle wiąże się z Ostrą Bramą. Panno Święta, co jasnej bronisz Częstochowy/ I w Ostrej świecisz Bramie!” – w jakim mieście znajduje się opisywana przez Mickiewicza Ostra Brama?

5.   Meczet Katedralny w Moskwie, Rosja

Najważniejszy muzułmański obiekt sakralny na terytorium Rosji i jeden z największych meczetów w Europie.

6.   Wielka Synagoga w Budapeszcie, Węgry

Największa synagoga w Europie i trzecia co do wielkości na świecie, po synagodze chasydów z Bełza w Jerozolimie i synagodze Emanu-El w Nowym Jorku. Jest centrum judaizmu neologicznego, mieści 3000 osób. Synagoga ma 75 metrów długości i 27 metrów szerokości. Została zbudowana w latach 1854-1859 w stylu mauretańskim, na bazie zasadniczo muzułmańskiego stylu ukształtowanego w Afryce Północnej i Hiszpanii.

7.   Kościół św. Wawrzyńca w Chorzowie, Polska.

Drewniany kościół z XVI wieku wzniesiony w Knurowie, przeniesiony do Chorzowa na Wzgórze Wyzwolenia w latach 1935- 1938.

Wpis opracowała: p. U. Ryś-Sowińska