Runda 12- odpowiedzi

  1. Most Bosforski (Stambuł, Turcja)

Most rozpięty nad cieśniną Bosfor łączy dwie dzielnice Stambułu znajdujące się na dwóch różnych kontynentach – Europie i Azji ( łączączy dzielnice Stambułu: Ortaköy w Europie z Beylerbeyi w   Azji). Konstrukcja mierzy 1560 m długości. Codziennie pokonuje go około 180 tysięcy pojazdów.

W 2015 roku na moście obył się pierwszy w historii mecz tenisa rozgrywany na dwóch kontynentach. Amerykańska tenisistka Venus Williams stanęła w pokazowej rozgrywce przeciwko Turczynce Ipek Senoglu.

2. Stary Most (Mostar, Bośnia i Hercegowina)

Słynny kamienny most w Mostarze, przewieszony nad rzeką Neretwą ,  powstał w drugiej połowie XVI wieku. Był symbolem pojednania Wschodu z Zachodem. Most został zniszczony podczas wojny bośniackiej w 1993 roku. Już dwa lata później podjęto decyzję o konieczności jego odbudowania. W nowej odsłonie most został otwarty w 2004 roku. Dziś obiekt wpisany jest na listę UNESCO.

3. Most wodny (Magdeburg, Niemcy)

Najdłuższy na świecie most stworzony dla… statków, będący dwupoziomowym  skrzyżowaniem dwóch cieków wodnych. Mierzy 918 metrów, z czego 228 znajduje się nad wodą i łączy kanał Łeba-Hawela z kanałem Śródlądowym.

O moście mówiło się już w 1919. Niestety prace zostały przerwane przez wybuch II wojny światowej. Budowa została wznowiona dopiero w 1997 roku. Uroczyste otwarcie miało miejsce w 2003 roku. Trasa statków płynących z kanału Śródlądowego do kanału Łaba-Hawel skróciła się o 12 kilometrów.

4. Most nad Sundem (Dania/Szwecja)

Most powstał między Kopenhagą, a szwedzkim miastem Malmo. Jego długość to 7845 metrów, co czyni go najdłuższym na świecie mostem łączącym dwa państwa. Poruszają się tędy samochody osobowe oraz pociągi. Cena za przejazd samochodu osobowego wynosi aż 80 Euro.

5. Kapellbrücke (Lucerna, Szwajcaria)

Kapellbrücke znajduje się w Lucernie. To najstarszy drewniany most w Europie. Wybudowany na rzece Reuss łączy nową część miasta ze starówką i biegnie ukośnie przez rzekę.

Krokwie mostu zdobi ponad 100 malowideł, przedstawiających historię Szwajcarii i Lucerny oraz żywoty świętych: Legera i Maurycego. Obrazy powstały prawdopodobnie w XVII wieku. Niestety większość z nich spłonęła w pożarze w 1993 roku. Dziś możemy podziwiać kopie.

6. Gateshead Millennium Bridge (Newcastle, Wielka Brytania)

Przechyłowy most dla pieszych i rowerzystów na rzece Tyne w Newcastle w Wielkiej Brytanii. Bywa nazywany „mrugającym okiem”. Paraboliczna kładka przekręca się na bok w celu przepuszczenia przepływających przez rzekę statków, trwa to ponad 4 minuty.

7. Most Karola (Praga, Czechy)Most Karola (Praga, Czechy)

Kamienny most na Wełtawie to symbol stolicy Czech. Ma ponad 500 m długości i 9,5 m szerokości. Łączy starówkę z dzielnicą Malá Strana. Budowla powstała w latach 1357-1402 na miejscu mostu Judyty, który został zniszczony przez wielką powódź.

Spacerując po moście Karola, zauważymy 30 posągów przedstawiających świętych. Najpopularniejsza z nich to rzeźba męczennika Jana Nepomucena, którego w 1342 roku zrzucono z mostu do Wełtawy. Według legendy dotknięcie płaskorzeźby znajdującej się pod posągiem przynosi szczęście.

Wpis opracowała: p. U. Ryś-Sowińska