Runda 11- odpowiedzi

  1. Schody Hiszpańskie – scenograficzne schody  w Rzymie, w  rione Campo Marzio, schody prowadzą z pl. Hiszpańskiego do kościoła Trinita dei Monti. Rzym, Włochy.  
  2. Schody Potiomkinowskie w Odessie – monumentalne schody będące symbolicznym wejściem do miasta, najbardziej rozpoznawalny w świecie symbol Odessy. Schody rozszerzają się ku dołowi, powodując złudzenie optyczne. Patrząc na nie z ich szczytu wyglądają jakby na całej długości miały taką samą szerokość. Odessa, Ukraina.
  3. Najstarsze odkryte dotychczas schody świata znajdują się w prehistorycznej kopalni soli w Hallstatt, które leży w austriackich Alpach. Mają ponad 3 tys. lat. Powstały z pni świerka i jodły 20-centymetrowej średnicy. Ustawione równolegle do siebie pnie łączą płaskie kawałki drewna, tworząc szerokie na ok. 1 m stopnie. Hallstatt, Austria.
  4. Na zdjęciu znajdują się nieistniejące już schody, które prowadziły na kładkę dla pieszych, którą można się było dostać do dworca kolejowego w centrum Katowic. Pod kładką dla pieszych był dworzec autobusowy. Obecnie w tym miejscu jest Galeria Katowicka. Katowice, Polska.
  5. Schody do Pałacu Schönbrunn zbudowanego w XVII-XVIII w. na zlecenie cesarza Leopolda I.  Pałac został wzniesiony na południowy zachód od Wiednia, w Parku Schönbrunn. Wiedeń, Austria.
  6. Schody Filozofów – prowadzą do najbardziej okazałej sali na Uniwersytecie Wiedeńskim jaką jest Wielka Sala Reprezentacyjna. Wiedeń, Austria.
  7. Schody Santa Maria del Monte (św. Maryi Górskiej)-  to monumentalne 142 stopnie pochodzące z 1608 roku w starej części miasta Caltagirone na Sycylii. Wszystkie 142 stopnie są ozdobione pięknymi kafelkami.  Łączą wyższą część miasta z niższą i stanowią tło dla wielu wydarzeń kulturalnych oraz niewątpliwą turystyczną atrakcję. Caltagirone, Włochy.