Relacje szkolne w DWUNASTCE

wpis w: Aktualności | 0

W Szkole Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi w Chorzowie od lat stawiamy na relacje naszych uczniów – dbamy o nich zarówno w sieci, jak i poza nią. Stawiamy przede wszystkim na integrację społeczności szkolnej i wskazywanie uczniom ciekawych sposobów na spędzanie czasu. Nauczyciele prowadzą różnego rodzaju działania rozwijające ciekawość poznawczą dzieci. Przykładem może być innowacja „Niesamowita podróż do korzeni – w 180 dni dookoła krajów Europy”, w której uczniowie mieli szansę zapoznać się z różnymi państwami naszego kontynentu oraz z ich kulturą. Każdy dzień integrował ze sobą nie tylko społeczność uczniowską, ale także grono pracowników szkoły. Zarówno rodzice, jak i dzieci chętnie brali udział w organizowanych wydarzeniach i świetnie się bawili. Kolejną aktywnością w naszej placówce są przerwy spędzane na podwórku, gdzie samorząd szkolny organizuje zabawy i tańce dla wszystkich chętnych. Jest to wspaniałe rozwiązanie, które pomaga integrować dzieci między sobą, a także zwiększa ich poczucie sprawczości. Niezwykle ważną rolę odgrywa w naszej szkole świetlica szkolna, która organizuje przecudne warsztaty. Zajęcia kulinarne, plastyczne, techniczne, konkursy, gry i zabawy, a to tylko kilka z ich działań. Uczniowie mają także okazję brać udział w zajęciach pozalekcyjnych organizowanych przez nauczycieli. Są to między innymi Sensosmyki – zajęcia rozwijające zmysły i integrację sensoryczną, a także ukierunkowane na rozwój kompetencji emocjonalno-społecznych, kółko krawieckie, niesamowity chórek, który zdobywa nagrody w wielu konkursach. Wciąż mało? W takim razie warto wspomnieć o wydarzeniach cyklicznie organizowanych w naszej szkole. Z początkiem roku szkolnego zawsze wybieramy się na rajd, podczas którego wspólnie pokonujemy piękne szlaki. W tym roku udało nam się zaliczyć trasy na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej, a później odpocząć i integrować się przy ognisku. Istotnym wydarzeniem jest dla nas Dzień Sportu, podczas którego promujemy ideę zdrowej rywalizacji i wzajemnego wsparcia. Także dni integracji stanowią nieodłączny element życia SP 12. Podczas nich pokazujemy uczniom jak na co dzień wygląda życie osób niepełnosprawnych oraz jakie niesamowite rzeczy tworzą. Wszystko co wymieniliśmy stanowi namiastkę naszych działań, ponieważ w naszej szkole wciąż dzieją się cuda!            W naszej placówce obowiązuje zakaz używania telefonów komórkowych, co pozwala dzieciom na nawiązywanie relacji w świecie rzeczywistym. Ale jak dbamy o relacje w sieci? To proste. Grono pedagogiczne przeszło szkolenie z Jackiem Pyżalskim, które wyposażyło nas w wiedzę dotyczącą relacji między uczniami w Internecie i poza nim. Teraz możemy świadomie podejmować działania zapobiegające cyberprzemocy. Wychowawcy klas przeprowadzili dla swoich klas warsztaty dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Poza tym organizujemy Dzień Bezpiecznego Internetu, podczas którego zwiększamy świadomość niebezpieczeństw czyhających w sieci, ale także korzyści z niej płynących. Podczas lekcji informatyki dzieci wciąż rozwijają swoje kompetencje cyfrowe. Od najmłodszych klas uczą się jak bezpiecznie korzystać z Internetu oraz jakie są jego możliwości. Każdy uczeń posiada także maila w domenie szkolnej, dzięki czemu uczy się komunikowania się online, a także umiejętnego korzystania z zasobów Google. Co za zatem wybierają nas uczniowie? Wszystko! Uwielbiają spędzać czas ze swoimi przyjaciółmi, uczestniczyć w wydarzeniach szkolnych i świetnie się bawić nawiązując relacje. Mimo to wiedzą, że w dzisiejszym świecie kompetencje cyfrowe są niezwykle ważne, a także, że ułatwiają komunikację i codzienne życie. Ale o tym wszystkim dowiedzą się Państwo z naszego filmu.

Opracowała: N. Duda

Film: H. Sidło – Józefiak