Z ciekawością uczymy się dziedziny biologii jaką jest anatomia człowieka. Interesuje nas jak zbudowany jest układ pokarmowy, mózg czy nasza odporność. Równie ciekawe i niesamowite jest zagłębienie się w tajniki budowy wewnętrznej roślin! Wszyscy wiemy do czego służą płuca, ale czy wiemy czym są aparaty szparkowe i po co roślinie kambium?
Na podstawie opisu podaj nazwę struktury anatomicznej rośliny.
1. Organ roślinny służący do rozmnażania płciowego. U okrytonasiennych najczęściej rozdzielnopłciowy, to znaczy wytwarzający części żeńskie (słupki) i męskie (pręciki).
2. Należy do tkanek twórczych. Jej komórki ciągle się dzielą, dzięki czemu roślina rośnie i wytwarza nowe organy. Powoduje przyrost na grubość łodygi i korzenia.
3. Występują w liściach i łodygach. Każdy składa się z dwóch komórek, pomiędzy którymi może powstawać otwór, przez który odbywa się parowanie wody i wymiana gazowa między wnętrzem rośliny a otoczeniem.
4. Są to grupy luźno ułożonych martwych komórek obecnych w tkance okrywającej starsze łodygi i korzenie. Odbywa się przez nie wymiana gazowa i parowanie.
5. To tkanka przewodząca, transportująca substancje odżywcze (głównie cukry), wytworzone w procesie fotosyntezy, z liści do korzeni. Transport ten odbywa się w specjalnych rurkach złożonych z wydłużonych żywych komórek.
6. Tkanka ta zbudowana jest z żywych komórek o bardzo zgrubiałych ścianach. Nadaje wytrzymałość na złamanie oraz elastyczność m.in. ogonkom liściowym.
7. Występuje u roślin wytwarzających nasiona. Jest materiałem zapasowym w nasionku, z którego substancji odżywczych korzysta nowo powstały zarodek (zawiązek nowej rośliny) rozwijający się w nasieniu i roślina podczas kiełkowania.
Pytania opracowała p. Z. Tiffert