Dzień Śląski

wpis w: Aktualności | 0

Jak co roku przed feriami zimowymi obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Śląski. Tym razem aktorzy przygotowujący akademię zaprezentowali nam wiersze znanych poetów takich jak Julian Tuwim czy Jan Brzechwa w wersji śląskiej. Zobaczyliśmy miniscenkęteatralną do wiersza „Na sztandzie” (czyli „Na straganie”), gdzie oberiba (kalarepa) prowadziła rozmowę ze sznitlochem (szczypiorkiem) i radiskiem (rzodkiewką). Inne wiersze, których mogliśmy wysłuchać w zupełnie nowej odsłonie to „Pan Hilary”, który szukał swoich okularów
i „Lokomotywa”. Występom aktorów towarzyszyły popisy taneczne uczniów zerówki, klas I i II oraz śpiew chóru szkolnego, który zachęcał do wokalnego udziału w uroczystości wszystkich uczestników akademii. Wrażeniom artystycznym towarzyszyła specjalna w tym dniu kuchnia, każdy miał okazję zjeść żurek i sznitkę z tustym.

Tekst opracowała: p. D. Panfil