Azjatyckie „naj”………- runda 7, 15.12.2020r.- 28.12.2020r.

Na podstawie fotografii / mapy /opisu, rozpoznaj azjatyckie obiekty geograficzne, które należą do naj…… na świecie. Możesz użyć określeń: największy, najgłębszy, najwyższy itp. Nie używaj określeń najładniejszy, najpiękniejszy itp., czyli określeń subiektywnych.

Podaj nazwę obiektu i w czym się wyróżnia. Dlaczego jest naj…?

Przykładowa odpowiedź:  Największy kontynent- Azja

  1. Leży w Himalajach, na granicy Nepalu i Chin. Jego wysokość jest przedmiotem sporu. Cały masyw zbudowany jest z granitów, gnejsów, wapieni i łupków. Ściany tej góry mają około 3 km wysokości. Masyw z trzech stron posiada lodowce. Szczyt zaliczany jest do Korony Ziemi oraz Korony Himalajów. Jako pierwsi zdobyli go Brytyjczycy w 1953 roku, natomiast zimą jako pierwsi stopy na szczycie postawili Polacy – Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy w 1980 roku. Po tybetańsku nazywany jest Czomolungmą, natomiast po nepalsku Sagarmathą.

2. Obszar położony na północ od Himalajów . Ponad tym płaskowyżem o wysokości 4500 m n.p.m. do 5000 m n.p.m. wznoszą się pasma górskie takie jak Himalaje, Kunlun i Karakorum . Zajmuje powierzchnię 2,5 mln km². Tam swoje źródła mają największe rzeki Azji:  Saluin , Mekong , Huang He , Brahmaputra i Jangcy . Mieszkańcy zajmują się głównie pasterstwem . Sprzyjają temu rozległe stepy górskie.

3. Obszar stanowi wyjątkowe miejsce na mapie Rosji. Zwany jest  „Syberyjskie Morze” czy „Błękitne oko Syberii”. To tektoniczne jezioro położone jest w azjatyckiej części Rosji.  Kiedy temperatura spada, wody jeziora zamieniają się w lód, który jest na tyle wytrzymały (może mieć nawet 2 m grubości), że pozwala na poruszanie się po tafli samochodami. Wytyczane są nawet specjalne drogi pozwalające mieszkańcom przedostać się z jednego brzegu na drugi.

4. Obiekt położony w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, o wysokości 828 metrów.  Jego nazwa pochodzi od imienia szejka Chalify ibn Zajida Al Nahajjana, obecnego prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Budowa, rozpoczęta 21 września 2004r., zakończyła się 16 sierpnia 2009r. Budynek ma 163 piętra użytkowe.

5. Obiekt położony w Azji Południowo-Zachodniej, położony między Morzem Czerwonym, Morzem Arabskim i Zatoką Perską. Zajmuje powierzchnię 2 780 tys. km². Blisko 95% jego obszaru to piaszczyste i kamieniste pustynie i półpustynie. 

6. Miejsce znane jest nie tylko ze swojego wysokiego zasolenia, które pozwala nam unosić się na jego powierzchni, ale także z właściwości leczniczych słynnych już w starożytności. Woda jest bogata w liczne minerały, a specyficzny klimat ma dobroczynne działanie zdrowotne. Kąpiele błotne i mineralne, masaże, relaks w salonach spa to jedne z wielu atrakcji, które są oferowane w wysokiej klasy kurortach. Do tego urocze plaże, starożytne miasteczka i słoneczna pogoda przez cały rok.

7. To niewielka wieś w syberyjskiej części Rosji. Nazywana bywa biegunem zimna, ponieważ słynie z wyjątkowo niskich temperatur, które utrzymują się tam od października do kwietnia. Choć niskie temperatury są nieodłącznym elementem tego regionu, na terenie wsi przebywa na stałe ponad 500 osób. Co ciekawe, odwiedzają ją także turyści, którzy na własnej skórze chcą się przekonać, jak żyje się na tym istnym biegunie zimna. Warto również wiedzieć, że 26 stycznia 1926 roku temperatura pobiła swoisty rekord. Słupki rtęci wskazywały wówczas aż –71,2℃. Co ciekawe, latem temperatura potrafi być bardzo przyjemna. W osadzie zdarzają się nawet upalne dni, podczas których termometry pokazują nawet ponad 30℃.

Na podstawie stron internetowych opracowała: p. U. Ryś-Sowińska