Ameryka Południowa- znane obiekty/ zabytki- odpowiedzi rundy 15

Rozpoznaj przedstawione na zdjęciach  obiekty znajdujące się w Ameryce Południowej.

Podaj nazwę przedstawionego obiektu/zabytku oraz nazwę państwa, w którym są położone.

1. Bazylika Las Lajas, Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej na skałach w Ipiales, Kolumbia

W Południowej Kolumbii, w pobliżu granicy z Ekwadorem, miejsce modłów i pielgrzymek stało się jedną z głównych atrakcji turystycznych całego regionu. Bazylika Las Lajas to wyjątkowo piękne miejsce, a sprawiają to detale architektoniczne samej budowli i fantastyczna przyroda dookoła. Bazylika położona jest w kanionie rzeki Guáitara w wiosce Las Lajas, podlegającej pod władze miasta Ipiales. Otoczony przez wodospady gotycki budynek ma 50 metrów wysokości i mnóstwo idealnie dopracowanych detali, w tym łuki, mozaiki, wieże i kamienne mury. Posąg Matki Boskiej Różańcowej, w całości wykonany z kamienia, stoi we wnęce wyrytej w jednym z filarów mostu prowadzącego do środka. Co roku 16 września dziesiątki tysięcy oddanych wiernych przybywa do sanktuarium, żeby się pomodlić.

2. Machu Picchu (Stary Szczyt), w tle Huayna Picchu lub Wayna Pikchu (Młody Szczyt), Peru

Machu Picchu to niesamowita podróż przez mistyczne Peru. Święta Doliny Inków Dolina była istotna dla ówczesnych mieszkańców ze względu na jej geograficzne i klimatyczne cechy. Było to również jedno z głównych miejsc, gdzie Inkowie wydobywali z ziemi różne dobra naturalne. Znajdują się w niej dowody mienionej świetności, bogactwa kultury i rdzenne wioski poprzecinane rzekami, które spływają małymi dolinami i tworzą niesamowity krajobraz. Główną rzeką tego regionu jest Urubamba, od której swoją nazwę wzięło największe miasto w dolinie.

3. Park Narodowy Tayrona (Tayrona Natural National), Kolumbia

Wyobraź sobie: 30 000 akrów niczym nieskażonej roślinności, setki gatunków zwierząt (wiele zagrożonych wyginięciem), zachwycające plaże kolumbijskich Karaibów i góry Sierra Nevada w tle. Park Narodowy Tayrona, utworzony w 1969, to jedno z najpiękniejszych miejsc w Kolumbii. Te rejony były zamieszkiwane przez przedstawicieli cywilizacji Tairona do połowy XV wieku. Nawet dziś możesz zobaczyć fascynujące pozostałości ich kultury, jak na przykład uważane za święte przez tubylców Pueblito Chairama.

4. Jezioro Titicaca, w tle Wyspa Słońca (Isla del Sol), Boliwia/Peru

Jezioro Titicaca to jedna z największych gwiazd Ameryki Południowej. Jest to święte jezioro Inków. Położone jest w Andach na wysokości 3810 m n.p.m.  Można po nim żeglować łodzią. Znajduje się na nim aż 41 wysp. Isla del Sol zalicza się do najpiękniejszych wysp jeziora Titicaca. Inkowie uważają ją za świętą, ponieważ znajdowało się tutaj miejsce kultu Dziewic Słońca, kapłanek Boga Słońca. Dziś wyspa jest zamieszkana przez rdzenne plemiona Indian Quechua i Aymara, którzy zajmują się głównie rękodziełem i pasterstwem. Na wyspie znajduje się mnóstwo interesujących miejsc, jak na przykład Muzeum Challapampa, w którym znajdziesz przedmioty wydobyte podczas lokalnych wykopalisk.

5. Ulica Waterkant w historycznym centrum stolicy Paramaribo,  (Historic Innercity of Paramaribo), Surinam

Paramaribo, stolica Surinamu, znajduje się na północno-wschodnim koniuszku kontynentu. Miasto jest trochę odizolowane, ale ma wyjątkową, kosmopolityczną atmosferę, bogatą kolonialną architekturę i jest fascynująco zróżnicowane etnicznie. Populacja miasta to niewiele ponad 250 000 mieszkańców – mieszanka rdzennych Indian, Jawajczyków, potomków przybyszów z Afryki i Danii (po których pozostał język oficjalny z czasów kolonialnych). Ślady wszystkich tych kultur są wymieszane i można je zobaczyć w całej stolicy. Główne lokalne atrakcje to historyczne Śródmieście, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, gdzie znajduje się piękna Bazylika Św. Piotra i Pawła (największa drewniana budowla na półkuli zachodniej), Rynek Centralny, Fort Zeelandia, Synagoga Neve Shalom i Meczet Keizerstraat.

6. Wodospady Iguaçu, Argentyna/Brazylia

Wodospady Iguazu leżą na terytoriach dwóch państw – Argentyny oraz Brazylii. Przez tutejszych Indian Guarani nazywane Piekielną Wodną Nawałnicą. Uznane są za jeden z siedmiu nowych cudów świata. Najwyższa Kaskada – Diabelska Gardziel (Garganta del Diablo) mierzy ponad 80 metrów. Szum wody słychać już z odległości 20 km. Ukształtowanie terenu sprawia, że wodospady można podziwiać z różnych perspektyw, np. z lądu bądź z helikoptera, a nawet z kolejki linowej umieszczonej nad całym kompleksem. Warto udać się na Most Przyjaźni łączący Brazylię z Argentyną. Wodospady Iguazu to tak naprawdę nie jeden duży wodospad, a aż 275 odrębnych skalnych progów, z których spadają kaskady rzeki Iguacu.

7. Statua Chrystusa Zbawiciela, Pomnik Chrystusa Odkupiciela, w tle góra „Głowa Cukru“ (Pão de Açúcar),  Brazylia (Rio de Janeiro)

38-metrowy pomnik Jezusa Chrystusa wzniesiony na szczycie granitowej góry Corcovado w Rio de Janeiro w Brazylii. Statua jest jednym z symboli Rio oraz imponującym i charakterystycznym obiektem w tym mieście. Wzniesiony w celu upamiętnienia setnej rocznicy niepodległości Brazylii, Chrystus z rozpostartymi ramionami obejmuje miasto, a także wszystkich przybywających do niego pielgrzymów.

Rio de Janeiro – miasto w południowo-wschodniej części Brazylii nad Atlantykiem. Co roku w Rio de Janeiro hucznie obchodzony jest karnawał. W 2014 roku w Rio de Janeiro odbędą się mecze Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. W 2016 roku w Rio de Janeiro odbyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie.