Ameryka Północna- znane budowle w USA- odpowiedzi rundy 14

Rozpoznaj przedstawione budowle znajdujące się na terytorium USA.

Podaj ich nazwę,  miejscowość oraz stan, w którym są położone.

1. Central Park, Nowy Jork, Nowy Jork.

Park miejski, będący oazą zieleni tego wielomilionowego miasta. Zajmuje pokaźną część Manhattanu i ma powierzchnię przekraczającą 340 hektarów. Park jest utworzony w stylu angielskim. Posiada wiele rozległych łąk, kilkanaście wzgórz oraz ścieżki dla pieszych. Największym atutem parku jest duża liczba drzew (26 tysięcy), prawie całkowicie zasłaniających zabudowania miejskie. Park zagospodarowany jest atrakcyjnie pod względem sportowym i wypoczynkowym, dostępne są place zabaw dla dzieci. Znajduje się tu także wiele rzeźb oraz niewielki ogród zoologiczny. Spośród kilkudziesięciu pomników najokazalszym i największym jest monument króla Władysława Jagiełły ustawiony w 1945 po wschodniej stronie Żółwiowego Stawu (Turtle Pond).

2. Wieża widokowa Space Needle (Kosmiczna Iglica), Seatle, Waszyngton

Jednym z największych, chociaż nie największym budynków w USA jest wzniesiona w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku Space Needle, czyli Kosmiczna Iglica. Dominuje ona swoją sylwetką nad całym miastem, ale widok z niej jest jeszcze bardziej zapierający dech w piersiach. Zobaczymy nie tylko panoramę miasta, ale również jego okolice i pobliską Kanadę. Z jednej strony będziemy mieć widok na ocean, a z drugiej zostanie on ograniczony monumentalnymi górami. Sama Space Needle ma 184 metry wysokości, ale wjedziemy na nią super-szybką windą, która ten dystans pokona w 40 sekund.

3. Most Golden Gate Bridge (Złota Brama), San Fransisco, Kalifornia

Most nad cieśniną Golden Gate , jeden z najmniejszych łączników brzegów zatoki San Francisco z Pacyfikiem. Przez zatokę przerzuconych jest bowiem pięć postów. Jeden z nich ma 11 kilometrów, inny 8 km, a Golden Gate „zaledwie” dwa kilometry. To jednak on jest najbardziej znany, przede wszystkim z racji swojego malowniczego położenia. Do tego dochodzi rzucający się w oczy miedziany kolor. Przejazd samochodem przez tę przeprawę jest płatny.

4. Zapora Hoovera (Hoover Dam), hrabstwo Clark, 48 km na płd.- wsch. od  Las Vegas, niedaleko Boulder City, w Czarnym Kanionie na rzece Kolorado, Arizona/Nevada

Tama Hoovera bynajmniej nie jest największą zaporą w Stanach Zjednoczonych, ale bezdyskusyjnie jest najbardziej malowniczo położoną. Jest wysoka na ponad 200 metrów i długa na niemal czterysta. Do niedawna służyła również za przeprawę dla samochodów, ale niedawno oddany w jej pobliżu wiadukt zwolnił ją z tej funkcji.

5. Pentagon, hrabstwo Arlington, Wirginia

Jest siedzibą amerykańskiego Departamentu Obrony, czyli odpowiednika naszego ministerstwa. Jest to największy na świecie budynek biurowy, który nie jest wieżowcem. Łączna długość korytarzy wynosi aż 28 kilometrów, ale dotarcie pomiędzy jednym dowolnym a drugim punktem nie zajmuje więcej, jak siedem minut. Siedziba amerykańskich władz wojskowych jest na tyle duża, że nie było na nią miejsca w stolicy kraju Waszyngtonie. Jest to budynek, którego zwiedzenie z dość oczywistych powodów będzie raczej niemożliwe.

6. Mount Rushmore (Góra Rushmore), hrabstwo Pennington,  miasto-Keystone góry Black Hills, Dakota Południowa

Góra leżąca w Black Hills w , w której w latach 1927–1941 wykuto pomnik o nazwie Mount Rushmore National Memorial. Pomnik składa się z czterech głów prezydentów USA, szczególnie znaczących dla historii tego kraju. Każde popiersie ma wysokość około 18 metrów. Przedstawieni tam prezydenci to (od lewej): George Washington (początek budowy 1930), Thomas Jefferson (1936), Theodore Roosevelt (1939) oraz Abraham Lincoln (1937).

Pomnik wykuwany był przez 14 lat (1927–1941), w głównej mierze przez rzeźbiarza Gutzona Borgluma (1867–1941), w granitowej skale Mount Rushmore, za pomocą ładunków wybuchowych, młotów i ciężkiego sprzętu. 

7. Gateway Arch (Łuk Wjazdowy),  Saint Louis, Missouri

Nad rzeką Missisipi, która jest symboliczną granicą pomiędzy Wschodem a Zachodem Stanów Zjednoczonych, leży miasto Saint Louis. Nazwa nieco francuska, bo i tereny te kiedyś należały do Francji. Sprzedał je rządowi amerykańskiemu cesarz Napoleon, który wolał zająć się sprawami w Europie, niż skupiać się na koloniach. Największą atrakcją Saint Louis jest Gateway Arch, czyli Łuk Wjazdowy. Budowla dominuje nad całym, dość niewielkim, bo liczącym sobie poniżej 400 tysięcy mieszkańców, miastem. Nie może to dziwić, bo rozmiary tej betonowej budowli są imponujące. U podstawy ma ona 192 metry i tyle samo mierzy sobie wysokości. Zbudowana jest z pojedynczych modułów, które nie są niczym złączone! Teoretycznie, gdyby jeden z tych elementów wyjąć, całość budowli by się rozsypała jak drewniane klocki.

Źródła

https://pl.wikipedia.org/wiki/