Ameryka Północna- państwa i stolice- runda 10, 14.02.2023r.- 27.02.2023r.

Rozpoznaj podane państwa, podając pełną (oficjalną) nazwę państwa i nazwę stolicy.

1. Wyspiarskie państwo na Morzu Karaibskim, w archipelagu Małych Antyli. Głową państwa jest król Wielkiej Brytanii, reprezentowany na wyspach przez gubernatora generalnego. W herbie tego państwa jest dewiza kraju brzmiąca: Każdy się stara, wszyscy osiągają.

2. Państwo, w którym narodziły się różne rodzaje muzyki: jazz, country, gospel, rock, thrash metal, grunge, blues, pop, disco, hip-hop, house czy techno.

3. Państwo znajdujące się na największej z wysp karaibskich, w którym samochody rządowe są prawnie zobowiązane do zabierania autostopowiczów.

4. Nazwa państwa i wyspy w basenie Morza Karaibskiego. Z tego kraju pochodzi Usain Bolt, najszybszy człowiek na świecie.

5. Państwo zaliczane do krajów Ameryki Łacińskiej. U wybrzeży jednej z wysp należących do tego państwa znajduje się druga na świecie co do długości rafa koralowa.

6. Państwo wyspiarskie na Morzu Karaibskim. Jest to jeden z 11 krajów na świecie w którym nigdy nie odnotowano ujemnej temperatury, w którym najpopularniejszym sportem jest krykiet.

7. Państwo do początków XX wieku uzależnione od Kolumbii. Przebiega przez nie granica miedzy Ameryką Północną a Ameryką Południową.

Pytania opracowała: p. U. Ryś-Sowińska

_