Zagadki – 23.10

wpis w: Aktualności | 0

KLASA IV

Szkoła detektywów – cz. 2.

W zamku na wysokim wzgórzu jest szkoła. Ale nie taka zwyczajna. To szkoła detektywów. Jej uczniowie będą kiedyś słynnymi detektywami. Już teraz potrafią rozwiązać każdą, nawet najbardziej zagmatwaną sprawę. Na lekcjach przygotowują się do przyszłego zawodu, rozwiązując, zadania logiczne i szarady.

Jednym z zadań, jakie w nowym roku szkolnym otrzymali uczniowie szkoły detektywów, było odszukanie skarbu, który przed wiekami ukryto w zamku.

Zagadka: Podczas poszukiwania skarbu dociekliwi uczniowie natknęli się na mnóstwo pustych pudeł. W dużym pudle jest 6 średnich pudeł, w każdym średnim 6 małych, a w każdym małym 3 całkiem malutkie. Ile pudeł jest w dużym pudle?

 

Miłośnicy zwierząt

Przy drodze stały w szeregu kolejno domy panów: Romana, Jana, Leona i Jerzego. Każdy z tych panów miał jedno zwierzątko spośród: psa, kanarka, kota i papugi.
Dom z kotem był między domem Jana i domem, którego właściciel miał papugę. Właściciel domu z kanarkiem miał tylko jednego sąsiada. Jakie zwierzątko miał Jan?

 

KLASA V

Dziwna wyspa – cz. 2.

Mieszkańcy dziwnej wyspy są wyłącznie kłamcami lub są prawdomówni. Ponadto wiadomo, że kłamcy zawsze kłamią, a prawdomówni zawsze mówią prawdę. Dodatkowo, każdy z nich wie, kto jest prawdomównym, a kto jest kłamcą.

Zagadka: Dwóch spośród trzech mieszkańców wyspy wypowiedziało kolejno zdania:
Osoba pierwsza: „Wszyscy jesteśmy kłamcami.”
Osoba druga: „Jeden z nas jest prawdomówny.”
Kim jest trzecia osoba –  prawdomównym czy kłamcą?

 

W kinie

Agata, Basia, Cecylia i Dorota zajmują cztery sąsiednie miejsca w jednym rzędzie. Dorota zajmuje miejsce z dala od Cecylii, Basia nie siedzi obok Agaty, a Cecylia i Agata nie siedzą obok siebie. W jakiej kolejności siedzą w tym rzędzie?

 

KLASA VI

Dziwna wyspa – cz. 2.

Mieszkańcy innej wyspy mieszkali w trzech miastach A, B, C. W mieście A mieszkali prawdomówni, którzy zawsze mówili prawdę, w mieście B kłamcy, którzy zawsze kłamali. Z kolei mieszkańcy miasta C na przemian kłamali i mówili prawdę. Pewnego razu do straży pożarnej zadzwonił telefon. Dzwoniący powiedział: „Proszę szybko przyjechać, bo w naszym mieście jest pożar!”. Na pytanie strażaka, jakiego miasta mieszkańcem jest dzwoniący, padła odpowiedź: „Jestem mieszkańcem miasta C”. Jaką decyzję podjął strażak?

Drzewo genealogiczne

Robert patrzy na drzewo genealogiczne, na którym wymienieni są męscy przodkowie jego rodziny. Strzałki narysowane na tym szkicu prowadzą od ojca do syna. Patrząc na to drzewo, podaj imię syna brata dziadka brata ojca Roberta (poniższy rysunek).

Drzewo Genealogiczne

Rozwiązania oddaj swojemu nauczycielowi matematyki
lub wrzuć do skrzynki konkursowej w sali 21.