Zagadki – 02.01 – ostatnia tura

wpis w: Aktualności | 0

KLASA IV

Figury
  1. Trójkąt rozcięto na trzy części jak pokazano na rysunku obok. Której z poniższych figur nie da się zbudować z tych części?

 

Figury
 

 

Ważenie

  1. Na rysunku przedstawione są dwie wagi. Lewa z nich znajduje się w równowadze. Ile kulek trzeba położyć na pustej szalce prawej wagi, aby i ona znalazła się w równowadze?

Ważenie

 

 

KLASA V

Liczby pierwsze

 

  1. W poniższym zapisie wystarczy zmienić jedną cyfrę i wówczas każde dwie sąsiednie cyfry będą wyznaczały dwucyfrową liczbę pierwszą. Którą cyfrę należy zamienić?

5137 

 

Ciekawy kwadrat

  1. Pewien kwadrat podzielono na dwa prostokąty, z których jeden ma obwód 32 cm, a drugi 28 cm. Ile wynosi pole tego kwadratu?

 

  

KLASA VI

Gra komputerowa

  1. W pewnej grze komputerowej Wojtek zdobył najpierw 157 pkt, potem kilka razy stracił po 19 pkt, a następnie odrobił połowę strat i skończył grę z rezultatem 100 pkt. Ile razy poniósł stratę? 

 

Wirus komputerowy

  1. Komputerowy wirus niszczy przestrzeń na dysku. W pierwszym dniu zniszczył ½ tej przestrzeni. W drugim dniu 1/3 tego, co zostało, w trzecim ¼ jeszcze wolnej przestrzeni, a w czwartym dniu 1/5 tego, co pozostało. Jaka część przestrzeni dysku pozostała użytkownikowi po tych czterech dniach?

Rozwiązania oddaj swojemu nauczycielowi matematyki
lub wrzuć do skrzynki konkursowej w sali 21.