Warsztaty ekologiczne na Żabich Dołach

W dniu 12.09.2017r. klasy 4a i 2b z wychowawcami uczestniczyły w warsztatach „(Roz)poznawanie natury”, organizowanych przez Pracownię Edukacji Żywej z Katowic w ramach projektu EDUKACJA EKOLOGICZNA w MIASTACH ŚLĄSKICH realizowane  we współpracy z WFOŚiGW oraz  we współpracy z Urzędem Miasta w Chorzowie. Spotkanie odbyło się na Żabich Dołach,  w kompleksie przyrodniczym na pograniczu miast Chorzowa i Bytomia.

Klasa 4a przy pomimo deszczowej  aury z zaciekawieniem,  wszystkimi zmysłami (roz)poznawała naturę. Z dużym zaangażowaniem uczniowie wykonywali mikstury, które miały różne zastosowania np. mikstura na nieśmiertelność, wywar na szybkie zwiększenie wiedzy, mieszanka ziołowa na mówienie prawdy. W pewnym momencie pani Iza prowadząca zajęcia rozdała wszystkim lupy i dzieci mogły ze szczegółami poznać ślady bytności w lesie różnych  organizmów żywych. Zajęcia zostały podsumowane zabawą  „Skradający się Indianin”, która cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Dużo przeżyć i emocji doznali też nieustraszeni młodzi przyrodnicy z klasy 2b, którzy zaopatrzeni w lupy ruszyli na bliskie spotkania z florą i fauną rezerwatu.  Za radą pani prowadzącej warsztaty badaliśmy ten świat wieloma zmysłami. Podglądaliśmy ślimaczego noworodka na dębowym listku, wąchaliśmy krwawnik i dziką marchewkę, słuchaliśmy śpiewu ptaków, pokonaliśmy z zawiązanymi oczami  labirynt, a najodważniejsi trzymali na dłoni pająka! Wszyscy świetnie się bawiliśmy.

Opracowanie: p. Urszula Ryś-Sowińska i p. Anna Sendra- Kempny