Runda 14- odpowiedzi

1.      Fontanna di Trevi-  Rzym, Włochy

Najbardziej znana barokowa fontanna w Rzymie, w rioneTrevi. Została zbudowana z inicjatywy Klemensa XII w miejscu istniejącej wcześniej fontanny zaprojektowanej przez Leona Battiste Albertiego z 1435 r. Zasila ją woda doprowadzona akweduktem zbudowanym w 19 r. p.n.e. przez Agrypę, tym samym, który zasila fontannę Barcaccia znajdującą się u podnóża Schodów Hiszpańskich.

2.      Fontanna Gefion (dun. Gefionspringvandet)-  Kopenhaga, Dania

Fontanna w porcie w Kopenhadze, autorstwa rzeźbiarza Andersa Bundgaarda, przedstawiająca nordycką boginię orzącą ziemię z pomocą swoich synów przemienionych w woły.

3.      Fontanna Morza,  Fontanna des Mers(Fontaine des Mers)-  Paryż, Francja

Jedna z dwóch monumentalnych fontann, znajdujących się  w Place de la Concorde w centrum Paryża . Zostały zaprojektowane  przez Jacquesa Ignacea Hittorffa i ukończone w 1840 roku za  panowania króla Ludwika Filipa . Południowa fontanna (Fontanna Morza) upamiętnia handel morski i przemysł Francji, a północna fontanna (Fontaine des fleuves -fontanna rzek)  upamiętnia żeglugę i handel na rzekach Francji.

Fountain des fleuves (fontanna rzek) jest na północy, bliżej  kościoła Madeleine, ma duże postacie wspierające Vasque którzy  reprezentują Rodanu i Renu . Pozostałe główne liczby reprezentują  główne zbiory we Francji; Pszenica i winogrona, kwiaty i owoce.  Liczby nad wazą, które wspierają czapkę, reprezentują duchy  żeglugi rzecznej, rolnictwa i przemysłu.

4.      Fontanna Kran- Ypres, Belgia

O co tutaj chodzi? Czy w powietrzu unosi sie kran? Ta fontanna w Ypres fascynuje i osłupia. Woda wydaje się płynąć znikąd. Ale to tylko złudzenie. Filar fontanny ukryty jest w strumieniu.

5.      Manneken Pis (siusiający chłopiec)-  Bruksela, Belgia

Taki mały, a taki znany. Manneken Pis ma tylko 61 centymetrów, a mimo to jest symbolem Brukseli. Sikający chłopiec z brązu jest nagi, dlatego jest regularnie ubierany. Istnieje około tysiąca różnych strojów dla chłopca. Oczywiście wszystkie z otwartym rozporkiem.  Figura z XV wieku wykonana początkowo w kamieniu została skradziona, tak jak późniejsze jej wersje. Ostatecznie w 1619 figurę wykonał  brązu flamandzki rzeźbiarz barokowy Jerôme Duquesnoy.

6.      Fontanna w ogrodach Peterhof, Wielka Kaskada- Fontanna Samsona- Petersburg, Rosja

Na początku XVIII wieku car Piotr Wielki polecił zbudować w okolicach Petersburga Petershof, czyli rodzimą wersję francuskiego Wersalu. Powstała wytworna letnia rezydencja z imponującym systemem wodnym. Składa się na niego 150 fontann, z których co sekundę wydobywa się 3 tys. litrów wody. Park dolny, w stylu angielskim, dzieli Wielka Kaskada, upamiętniająca triumf Rosji nad Szwecją ukończona w 1724r. Zdobi ją 37 złoconych posągów z brązu, 64 fontanny i 142 wodotryski. Interesującym przykładem sztuki wodnej są niektóre fontanny mechaniczne. Woda do parku doprowadzana jest z oddalonych o 22 km Wzgórz Ropszyńskich, spływa ona potem do Kanału Morskiego i dalej do Zatoki Fińskiej. Wszystkie fontanny zużywają dziennie do 100 tys. m³ wody.

7. Fontanna na stawie Duży Leopold w Parku Róż- Chorzów, Polska  

Wpis opracowała: p. U. Ryś-Sowińska