Rozwiązania – 23.10

wpis w: Aktualności | 0

KLASA IV

Szkoła detektywów – cz. 2.

W zamku na wysokim wzgórzu jest szkoła. Ale nie taka zwyczajna. To szkoła detektywów. Jej uczniowie będą kiedyś słynnymi detektywami. Już teraz potrafią rozwiązać każdą, nawet najbardziej zagmatwaną sprawę. Na lekcjach przygotowują się do przyszłego zawodu, rozwiązując, zadania logiczne i szarady.

Jednym z zadań, jakie w nowym roku szkolnym otrzymali uczniowie szkoły detektywów, było odszukanie skarbu, który przed wiekami ukryto w zamku.

Zagadka: Podczas poszukiwania skarbu dociekliwi uczniowie natknęli się na mnóstwo pustych pudeł. W dużym pudle jest 6 średnich pudeł, w każdym średnim 6 małych, a w każdym małym 3 całkiem malutkie. Ile pudeł jest w dużym pudle?

Rozwiązanie: W dużym pudle jest 150 pudeł: 6 średnich + 36 małych (bo w każdym średnim po 6 małych, czyli 6*6) + 108 malutkich (bo w 6 średnich po 6 małych po 3 malutkie, czyli 6*6*3).

 

Miłośnicy zwierząt

Przy drodze stały w szeregu kolejno domy panów: Romana, Jana, Leona i Jerzego. Każdy z tych panów miał jedno zwierzątko spośród: psa, kanarka, kota i papugi.
Dom z kotem był między domem Jana i domem, którego właściciel miał papugę. Właściciel domu z kanarkiem miał tylko jednego sąsiada. Jakie zwierzątko miał Jan?

 Rozwiązanie: Z treści wynika, że pan Leon był właścicielem kota, p. Jerzy – papugi, p. Roman – kanarka, stąd wniosek, że pan Jan jest właścicielem psa.

 

KLASA V

Dziwna wyspa – cz. 2.

Mieszkańcy dziwnej wyspy są wyłącznie kłamcami lub są prawdomówni. Ponadto wiadomo, że kłamcy zawsze kłamią, a prawdomówni zawsze mówią prawdę. Dodatkowo, każdy z nich wie, kto jest prawdomównym, a kto jest kłamcą.

Zagadka: Dwóch spośród trzech mieszkańców wyspy wypowiedziało kolejno zdania:
Osoba pierwsza: „Wszyscy jesteśmy kłamcami.”
Osoba druga: „Jeden z nas jest prawdomówny.”
Kim jest trzecia osoba –  prawdomównym czy kłamcą?

Rozwiązanie: Trzecia osoba jest kłamcą.

Uzasadnienie: Pierwsza osoba nie może być prawdomówna, ponieważ jednocześnie byłaby prawdomówną i kłamcą. Stąd wnioskujemy, że w tym towarzystwie jest 1 lub 2 prawdomównych. Gdyby druga osoba była kłamcą to w towarzystwie musiałoby być 2 prawdomównych, co jest już niemożliwe (pierwszy był kłamcą). Zatem druga osoba jest prawdomówna i to zdanie wypowiedziała o sobie. Na tej podstawie stwierdzamy, że trzecia osoba jest kłamcą.

W kinie

Agata, Basia, Cecylia i Dorota zajmują cztery sąsiednie miejsca w jednym rzędzie. Dorota zajmuje miejsce z dala od Cecylii, Basia nie siedzi obok Agaty, a Cecylia i Agata nie siedzą obok siebie. W jakiej kolejności siedzą w tym rzędzie?

Rozwiązanie: Dziewczynki można ustawić w kolejności na 2 sposoby: Agata, Dorota, Basia i Cecylia lub Cecylia, Basia, Dorota, Agata.

 

KLASA VI

Dziwna wyspa – cz. 2.

Mieszkańcy innej wyspy mieszkali w trzech miastach A, B, C. W mieście A mieszkali prawdomówni, którzy zawsze mówili prawdę, w mieście B kłamcy, którzy zawsze kłamali. Z kolei mieszkańcy miasta C na przemian kłamali i mówili prawdę. Pewnego razu do straży pożarnej zadzwonił telefon. Dzwoniący powiedział: „Proszę szybko przyjechać, bo w naszym mieście jest pożar!”. Na pytanie strażaka, jakiego miasta mieszkańcem jest dzwoniący, padła odpowiedź: „Jestem mieszkańcem miasta C”. Jaką decyzję podjął strażak?

Rozwiązanie: Strażak nie powinien wysyłać straży pożarnej.

Uzasadnienie: Jeśli osoba dzwoniąca jest rzeczywiście mieszkańcem miasta C (powiedziała prawdę), to zdanie o pożarze musi być kłamstwem – mieszkańcy tego miasta kłamią i mówią prawdę na przemian. Jeśli osoba dzwoniąca nie jest mieszkańcem miasta C, to skłamała, zatem musi być mieszkańcem miasta B – mieszkańcy tego miasta zawsze kłamią – dlatego zdanie o pożarze to również kłamstwo.

Drzewo genealogiczne

Robert patrzy na drzewo genealogiczne, na którym wymienieni są męscy przodkowie jego rodziny. Strzałki narysowane na tym szkicu prowadzą od ojca do syna. Patrząc na to drzewo, podaj imię syna brata dziadka brata ojca Roberta (poniższy rysunek).

Drzewo Genealogiczne

Rozwiązanie: syn brata dziadka brata ojca Roberta ma na imię Grzegorz.

Uzasadnienie: Zagadkę należało rozwiązać od końca

ojciec Roberta ma na imię Ryszard;

brat ojca Roberta czyli brat Ryszarda to Henryk;

dziadek brata ojca Roberta czyli dziadek Henryka to Tomasz;

brat dziadka brata ojca Roberta czyli brat Tomasza to Bartosz,

zatem syn brata dziadka brata ojca Roberta czyli syn Bartosza to Grzegorz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.