Miasta Azji- runda 6, 1.12.2020r.- 14.12.2020r

  1. Miasto znane jako „Perła Azji” lub „Paryż Wschodu”. Jest największym miastem Azji. Miasto otrzymało również nazwę „Wystawa Architektury Światowej”, gdyż posiada kolekcję budynków o różnych stylach architektonicznych wybudowanych wzdłuż nadbrzeżnej promenady zwanej Bundu. Znajdująca się w nim wieża  jest drugim najwyższym budynkiem na świecie.

2. Miasto założone w 723 roku przez króla Gunakamadevę. Jest to mistyczne i magiczne miejsce, skarbnica starożytnych budowli. Znajdujący się w samym centrum miasta starożytny plac Durbar jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mieści się w nim legendarna świątynia Kasthamandap, dziedzińce, fontanny i stary pałac królewski. Miasto jest doskonałą bazą wypadową na wycieczki po Nepalu i wspinaczki w Himalajach. 25 kwietnia 2015r. miasto zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi o sile 7,9 w skali Richtera. W wyniku wstrząsów zniszczeniu uległo wiele cennych zabytków, w tym m.in. średniowieczny kompleks religijny Swayambhunath znany jako „Świątynia Małp” oraz wieża Dharahara.

3. Nazwa miasta pochodzi z języka ajnuskiego i oznacza „wielka sucha rzeka”. Miasto jest stolicą wyspy Hokkaido. Zachowało swoją młodzieńczą i otwartą atmosferę Zimowych Igrzysk Olimpijskich z 1972 roku, przyciągając turystów dorocznym Festiwalem Śniegu i słynnym na całym świecie daniem o nazwie ramen.

4. Jest największym miastem portowym i drugim co do wielkości miastem w państwie. Miasto pierwotnie nosiło nazwę Busanpo. Nazwano je na cześć kształtu góry znajdującej się w pobliżu. Każdej jesieni miasto jest gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego  (BIFF) – jednego z najpopularniejszych międzynarodowych festiwali filmowych w Azji. Jest także siedzibą międzynarodowego biennale sztuki współczesnej, które odbywa się co dwa lata. W 2012 roku niemiecki artysta Hendrik Beikirch namalował najwyższy w Azji mural zatytułowany „Portret rybaka” na budynku w pobliżu Millak Raw Fish Town.

5. Miasto kilkakrotnie zmieniało swoja nazwę. Było nazwane: Akmolińsk, Celinograd,  Astana. Obecnie jest stolicą  jednego z państw azjatyckich. Tradycyjna nazwa tego miasta  oznacza białą mogiłę, a według innej wersji – białą obfitość, od sprzedawanych tu dawniej na jarmarku dużych ilości nabiału.

6. Miasto- państwo położone w pobliżu południowego krańca Półwyspu Malajskiego, w południowo-wschodniej Azji. Został założony przez Brytyjczyków w 1819 i uzyskał niepodległość 9 sierpnia 1965 roku. Jego nazwa pochodzi od  dwóch sanskryckich słów: simha (lew) i pura (miasto), stąd niekiedy stosowana nazwa Miasto Lwa.  Jest to miasto zakazów m. in. całkowity zakaz żucia gumy, zakaz jedzenia i picia w metrze, zakaz przytulania się w miejscach publicznych lub zakaz niespuszczenia wody w toalecie. Jest to jedno z najbardziej zielonych miejsc na świecie i prawie połowa jego terenu pokryta jest zielenią. 

7. Miasto nazywane dawniej Madīnat al-Salām, po arabsku: „Miasto pokoju”. Jest stolicą i  największym miastem leżącym po obu stronach rzeki Tygrys. Miasto, które jest „bohaterem” wielu opowieści o przygodach Tysiąca i jednej nocy oraz innych relacji znalezionych w bogatej tradycji opowiadania historii z Bliskiego Wschodu.

Źródło: Internet

Tekst opracowała: p. u. Ryś-Sowińska