Zagadki – 9.10

wpis w: Konkurs matematyczny | 0

KLASA IV

Szkoła detektywów – cz. 1.

W zamku na wysokim wzgórzu jest szkoła. Ale nie taka zwyczajna. To szkoła detektywów. Jej uczniowie będą kiedyś słynnymi detektywami. Już teraz potrafią rozwiązać każdą, nawet najbardziej zagmatwaną sprawę. Na lekcjach przygotowują się do przyszłego zawodu, rozwiązując, zadania logiczne i szarady.

Jednym z zadań, jakie w nowym roku szkolnym otrzymali uczniowie szkoły detektywów, było odszukanie skarbu, który przed wiekami ukryto w zamku.

Zagadka: Szukając skarbu, uczniowie natknęli się na metalową puszkę. Zgodnie z opisem na wieczku powinna być w niej jednakowa liczba kulek białych i czarnych. Ale ktoś przemalował trzy białe kulki na czarne. O ile więcej jest teraz czarnych kulek niż białych?

Kostkowe sudoku

W kostkowym sudoku w każdym wierszu, w każdej kolumnie oraz w każdym zaznaczonym kwadracie 2×2 powinna się znaleźć każda z podanych kostek.

Kostkowe sudoku

KLASA V

Dziwna wyspa – cz. 1.

Mieszkańcy dziwnej wyspy są wyłącznie kłamcami lub są prawdomówni. Ponadto wiadomo, że kłamcy zawsze kłamią, a prawdomówni zawsze mówią prawdę. Dodatkowo, każdy z nich wie, kto jest prawdomównym, a kto jest kłamcą.

Zagadka: Przypadkowo spotkany na wyspie człowiek powiedział: „Jestem kłamcą”. Czy ów człowiek jest mieszkańcem tej wyspy? Dlaczego?

Zapałki – cz. 1.

Z piętnastu zapałek ułożono pięć równych kwadratów (patrz rysunek). Usuń trzy zapałki, aby z danej figury pozostały jedynie trzy jednakowe kwadraty.

Zapałki

KLASA VI

Dziwna wyspa – cz. 1.

Zagadka: Na pytanie zadane pięciu osobom znajdującym się w pokoju: „Ilu wśród was jest kłamców?” padły odpowiedzi: pięciu, czterech, trzech, dwóch, jeden. Jaka jest liczba kłamców w tym towarzystwie?

Arytmetyka i kości

Pomiędzy kostkami umieść trzy z podanych czterech znaków działań arytmetycznych w ten sposób, aby wykonując działania w kolejności ich pojawiania się od lewej do prawej, otrzymać podane wyniki.

Arytmetyka i kości

Rozwiązania oddaj swojemu nauczycielowi matematyki
lub wrzuć do skrzynki konkursowej w sali 21.