Zagadki – 20.11

wpis w: Aktualności | 0

KLASA IV

Bali i spółka – cz. 2

Krasnal

1. W rodzinie krasnali mama ma 36 lat, tata jest o cztery lata starszy od mamy, a Ali cztery razy młodszy od Mamy. Ali i Bali to bliźniacy. Tali jest o 2 lata starszy od 12 letniej Hali. Jaki jest średni wiek tej rodziny?

Wskazówka: Aby obliczyć średnią kilku liczb, dodaj je do siebie, a następnie uzyskany wynik podziel przez ilość tych liczb. Np. średnia liczb: 5, 6 i 7 to:   (5 + 6  +7) : 3 = 18 : 3 = 6

 

2. Babcia Fela była najdłużej, jak do tej pory, żyjącym krasnalem. Ile lat żyła babcia Fela, jeśli urodziła się w MDCCXCIX roku, a zmarła w roku MMXIV?
Przedstaw obliczenia.

 

KLASA V

Układanki

  1. Ile kwadratów można narysować, łącząc odcinkami kropki na rysunku poniżej?

  Kropki

 

 

Ważenie – Cz. 2

 

  1. Mając do dyspozycji wagę szalkową i jeden komplet odważników o masach 1 g, 3 g, 9 g i 27 g, odważ dokładnie:
    a) 25 g substancji,
    b) 17 g substancji.

Uwaga: Odważniki można kłaść na obie szalki.

Wskazówka: Szalki wagi pozostają w równowadze, gdy ciężar na obu szlakach jest jednakowy.

 

KLASA VI
Precyzyjny jubiler

  1. Jubiler wyrabia łańcuszki różnej długości z identycznych ogniw. Rysunek 1. pokazuje łańcuszek złożony z trzech ogniw. Pojedyncze ogniwo pokazano na rysunku 2. Ile jest równa długość łańcuszka składającego się z siedmiu takich ogniw?

 

Łańcuch

 

Na plaży

Ręczniki

  1. Pięć dziewcząt ułożyło na plaży kwadrat ze swoich ręczników kąpielowych (rysunek). Ręczniki Ani i Basi mają kształty kwadratów o obwodach 720 cm. Ręczniki Celiny, Doroty i Eli mają kształty jednakowych prostokątów. Ile jest równy ich obwód?