Gatunki obce (inwazyjne)- runda 11, 16.03.2021r.- 29.03.2021r.

Wpływ gatunków obcych, czyli inwazyjnych na przyrodę jest powszechnie znany. Gatunki obce mogą doprowadzić do wymierania gatunków rodzimych na wskutek: konkurencji o zasoby lub siedliska, ich zajadanie lub niszczenie, wywoływanie zmian w środowisku.

Zjawisko to obserwujemy także w Polsce –  przed Tobą przykłady gatunków obcych (roślin i zwierząt). Rozpoznaj je i zapisz ich nazwy gatunkowe np. wiewiórka szara.

  1. …………………………………………………… – żółtokwitnąca roślina pochodząca z Ameryki Północnej. Tworzy jednogatunkowe łany, zmniejszając różnorodność siedlisk, konkurując z rodzimymi gatunkami o wodę, sole mineralne, światło i miejsce. Powodują utratę miejsc lęgowych, schronień i bazy pokarmowej wielu gatunków ptaków.

2. ……………………………………. – wielka (zazwyczaj ma około 3 m), groźna roślina pochodząca z Ameryki Północnej, wywołująca silne fotooparzenia skóry.

3. …………………………………… – psowaty drapieżnik pochodzący z Azji, nosiciel wielu chorób i pasożytów np. wścieklizny, świerzbu, tasiemca bąblowca oraz włośni.

4. ……………………………. – to gatunek skorupiaka, którego naturalnym obszarem występowania jest Ameryka Północna. Jest odporny na grzybiczą chorobę zwaną „dżuma raczą”, której jest nosicielem.

5. ………………………… – gatunek drapieżnego azjatyckiego chrząszcza, wykorzystywanego w rolnictwie do walki z mszycami.

6. ……………………….. – gatunek inwazyjnego ssaka kopytnego, pochodzącego z Azji, który jest nosicielem groźnych dla polskich przeżuwaczy (w tym żubra)  nicieni.

7. ……………………………… – kolorowo ubarwiona azjatycka kaczka, hodowana jako ptak ozdobny. Ucieka z hodowli, konkurując z rodzimymi gatunkami ptaków wodnych o siedlisko i pokarm.

Autor opracowania: p. M. Fragsztajn