Europejskie parki narodowe- runda 10, 17.02.2020r.- 2.03.2020r.

1. Park znajdujący się w południowo-wschodniej części Niemiec w Górach Połabskich. Od wschodu graniczy z Parkiem Narodowym Czeska Szwajcaria w Czechach. Park został utworzony w 1990r. Całkowita powierzchnia parku wynosi 93 500 ha. Najwyższe szczyty to Grosser Zschirnstein (562 m) i Grosser Winterberg (552 m).

2. Park narodowy w Chorwacji, położony w środkowej części kraju ok. 140 kilometrów od Zagrzebia niedaleko wschodniej granicy z Bośnią i Hercegowiną; założony w 1949 roku. Jego największą atrakcją jest 16 jezior krasowych połączonych ze sobą licznymi wodospadami. Jeziora dzielą się na dwa zespoły połączone kaskadowo – Górne i Dolne Jezior.

3. Park obejmuje południowo-wschodnie pasmo Alp (Wschodnie Alpy Julijskie), czyli teren położony na północnym zachodzie Słowenii. Nazwa parku pochodzi od najwyższego szczytu kraju – góry Triglav mierzącej 2864 m n.p.m., która stoi właściwie w środku parku. Masyw objęto ochroną w 1981 roku, a teren parku zajmuje 880 km2. W 2003 roku został dodany do rezerwatów biosfery UNESCO. W Alpach Juliańskich jest mnóstwo jezior (np. pięknie Bohinj), wodospadów (np. Savica, Peričnik) i zapierający dech w piersiach wąwóz Vintgar.

4. Park położony jest we wschodniej Finlandii przy granicy z Rosją. Leży na terenie regionów Laponia i Ostrobotnia Północna. Od strony rosyjskiej do parku przylega Park Narodowy Paanajarwi.. Założony w roku 1956 park był poszerzany i obecnie zajmuje obszar 290 km2. Krajobraz parku tworzą głównie lasy sosnowe poprzecinane dolinami rwących rzek i potoków. Przez park przebiega słynny fiński pieszy Szlak Niedźwiedzia.

5. Park narodowy w Szwecji, położony na terenie gminy Jokkmokk w regionie Norrbotten. Został utworzony 24 maja 1909 (w 37 lat po pierwszym na świecie parku Yellowstone), w celu ochrony alpejskiego krajobrazu północnej części Gór Skandynawskich. Jest najstarszym parkiem narodowym w Europie. W 1996 wraz z przyległymi parkami narodowymi Stora Sjofallet i Padjelanta, oraz położonym w pobliżu Muddus trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCo jako obszar Laponia.

6. Park obejmujący część archipelagu francuskich wysp IIes d’Hyeres na Morzu Śródziemnym. Stanowi obszar Natura 2000. Park chroni florę i faunę charakterystyczną dla obszaru śródziemnomorskiego.

7. Park  położony jest w gminie Sørfold w okręgu Nordland. Jego obszar wynosi 171 km2. Park został utworzony w 1971 roku. Park to jedno z najdzikszych i najrzadziej odwiedzanych miejsc w górach Norwegii. Na terenie parku leżą jeziora Storskogvatnet i Litlverivatnet. Istnieje kilka lodowców w południowo-wschodniej części parku. Park nie jest bogaty w roślinność z powodu surowego klimatu. Zalesione obszary składają się głównie z drewna sosnowego.

Pytania opracowała: p. U. Ryś-Sowińska