Dni Integracji

Z okazji Międzynarodowego Dnia osób Niepełnosprawnych przypadającego na dzień 3 grudnia, w naszej szkole jak co roku obchodziliśmy Dni Integracji. Tegoroczne hasło tych dni to „Savoir – vivre wobec osób z niepełnosprawnością”. Przez cały tydzień , w dniach od 12 – 16 grudnia nauczyciele przeprowadzali zajęcia w klasach. Ich celem było lepsze zrozumienie osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,

a także integracja z osobami pełnosprawnymi. Uczniowie na zajęciach mogli wziąć udział w eksperymentalnych ćwiczeniach i choć na moment poczuć, z jakimi trudnościami zmagają się te osoby na co dzień. Dowiedzieć się, że ich ograniczenia dotyczą tylko jednej sfery życia, że ich niepełnosprawność nie jest żadną barierą dla przyjaźni i wzajemnej pomocy. W celu integracji, na wybranych przerwach przeprowadzane były zabawy integracyjne, w których uczniowie chętnie uczestniczyli, a także odbywały się pokazy filmów pokazujące savoir – vivre wobec osób z niepełnosprawnością. Na ścianach korytarzy wisiały plakaty przedstawiające scenki sytuacyjne obrazujące właściwe zachowanie wobec osób z niepełnosprawnością. Na koniec uczniowie wzięli udział w konkursie pt. „Nie ma przeszkód dla przyjaźni”. Ich prace mogliśmy podziwiać na gazetce szkolnej.

Tekst opracowała: p. Joanna Dąbecka