ORGANIZMY ŻYWE WYWOŁUJĄ CHOROBY- runda 4, 22.10.2019r.- 04.11. 2019r.

Niektóre spośród organizmów żywych wywołują różne choroby u ludzi.

Do najczęstszych  czynników chorobotwórczych należą: pasożytnicze zwierzęta, niektóre bakterie, protisty i grzyby.

Na podstawie poniższych opisów napisz,  jak nazywa się ta choroba i co ją wywołuje

np. choroba – wszawica, wywołują ją pasożyty – wszy

1. Wywołują ją niektóre szczepy paciorkowców. Jest to ostra choroba zakaźna wieku dziecięcego. Przenoszona jest drogą kropelkową (kaszel, kichnięcie). Najpierw pojawia się ból gardła, a później gorączka, ból brzucha, biały nalot na języku dający po złuszczeniu malinową barwę, rumień na policzkach i czerwoną wysypkę, przechodząca z klatki piersiowej na brzuch, ramiona, podbrzusze, pośladki i uda. Kilka dni po ustąpieniu wysypki obserwuje się grubo płatowe łuszczenie się skóry, głównie na dłoniach i stopach…

2. To choroba wywoływana przez maczugowce. Do objawów należą: szarawe błony na gardle, ból gardła, gorączka i obrzęk węzłów chłonnych szyi. Dalej pojawiają się: trudności w połykaniu, oddychaniu i przyspieszenie akcji serca. Choroba przenoszona jest drogą kropelkową (kaszel, kichnięcie). Jest na nią dostępna szczepionka, połączona ze szczepionką przeciw krztuścowi i tężcowi….

3. To  najpowszechniejsza choroba pasożytnicza występująca w krajach tropikalnych. Ma ona gwałtowny przebieg i przenoszona jest przez ugryzienia komarów. Wywołuje ją obecność pasożyta (tzw. zarodziec) znajdującego się w szpiku kostnym, śledzionie, węzłach chłonnych czy krwinkach czerwonych u człowieka. Choroba ta od wielu lat jest jednym z największych problemów zdrowia publicznego w regionach gorących stref klimatycznych i stanowi zagrożenie nie tylko dla mieszkańców, ale często i dla turystów….

4. To choroba, którą wywołuje pasożyt zwierzęcy. Jest on bardzo mały, a więc dostrzeżenie go gołym okiem jest niemożliwe. Objawami są: uporczywy świąd i charakterystyczna wysypka  W naskórku skóry, tam gdzie się zagnieżdżą pasożyty, tworzą system kanalików i jamek. W nich samice składają jaja. Z tych jaj wylęgają się larwy, które również drążą w naskórku kanaliki i jamki. Pasożyty lubią szczególnie miejsca ciepłe i ukryte. Typowym odruchem każdego zarażonego tą chorobą jest przymus drapania, który sprzyja rozprzestrzenianiu się choroby i tworzeniu na skórze tzw. przeczosów.

5. To odzwierzęca choroba pasożytnicza wywoływana przez przedstawicieli płazińców. Człowiek zaraża się tym pasożytem, kiedy np. nie umyje rąk po zabawie z psem chorującym na tę chorobę i dotykając sierść lub pysk pupila, przeniesie jego jaja do swojego układu pokarmowego. Innym sposobem zarażenia jest zjedzenie nieumytych, zebranych w lesie owoców (jagód, malin, borówek i poziomek), na których znajdowały się odchody żyjących w lesie i chorujących na nią zwierząt. Na baczności powinni mieć się także grzybiarze, bo na grzybach również mogą znajdować się jaja tego pasożyta….

6. To choroba pasożytnicza występująca na całym świecie. Można się nią zarazić poprzez zjedzenie niedogotowanego mięsa lub przez kontakt z odchodami kota zarażonego tą chorobą. Jest niebezpieczna dla kobiet w ciąży, ponieważ może spowodować wady u rozwijającego się w macicy dziecka….

7. To choroba skóry polegająca na nadmiernym złuszczaniu się naskórka na głowie i bardziej nasilonym łojotokiem. Ma postać niewielkich, suchych, białych, przypominające puder łusek. Często wynika z nieprawidłowej pielęgnacji skóry głowy ….

Autor pytań: p. M. Fragsztajn