Afryka- plemiona- runda 5, 9.11.2021r.- 22.11.2021r.

Według badań przeprowadzanych przez etnologów, na świecie żyje dziś przynajmniej kilkadziesiąt plemion, których życie całkowicie różni się od tego, które toczy się w Europie.

Podaj nazwę opisanego plemienia zamieszkującego Afrykę oraz obszar zamieszkania (która część Afryki, w jakim państwie itp.)

  1. Jest jednym z ostatnich plemion tradycyjnej Afryki. Mieszkają w nim jedne z najpiękniejszych kobiet na Ziemi. Społeczność skupiona w tradycyjnych rodzinnych wioskach wciąż kultywuje wielopokoleniowe tradycje. Jedną z nich jest budowa domowego ogniska umieszczonego w centralnym punkcie. Prawdziwym kodem kulturowym jest sposób uczesania. Wytrawny znawca tutejszej kultury bez problemu będzie mógł udzielić wyczerpujących informacji dotyczących danej osoby tylko i wyłącznie na podstawie jej stroju. Prawdziwą wciąż obowiązującą walutą w plemionach są krowy. Symbol statusu i zamożności, bo to one są źródłem mleka, mięsa, skór i wykorzystywanych tu odchodów. Zwierzętami tymi płaci się za pannę, którą zamierza się poślubić czy odkupuje się winy za popełnione złe uczynki. Co więcej, z nimi związana jest panująca tu mleczna ceremonia. Jest jednym z ostatnich plemion na naszej planecie, wolnym od telefonów komórkowych, techniki i cywilizacji.

2. Krótcy ludzie, mówią różnymi językami, zamieszkują różne rodzaje lasów równikowych, polują i zbierają jedzenie na różne sposoby.  Ich społeczeństwa słyną z względnego egalitaryzmu- równość wszystkich ludzi. Są niskiego wzrostu. Ich małe ciała lepiej regulują ciepło, są bardziej zwinne podczas poruszania się po gęstej roślinności, potrzebują mniej pożywienia. Jest to adaptacja środowiskowa. Kobiety tego plemienia są szczególnie znane ze swojej wokalnej muzyki, zwykle charakteryzującej się kontrapunktem i improwizacją.

3. To lud pasterski, posługujący się odrębnym językiem. Do plemienia można dotrzeć jedynie w porze suchej samochodem terenowym. Przez pozostałe miesiące osada jest całkowicie odcięta od reszty świata i bardzo trudno jest się do niej dostać. Charakterystyczną cechą plemienia są krążki umieszczane w rozciągniętych, dolnych wargach. Tę niecodzienną ozdobę umieszcza się w wardze każdej dziewczynki wchodzącej w wiek dojrzewania. Z czasem wymienia się je na coraz większe, aż osiągną nawet 35 cm średnicy. Kobiety z krążkiem w wardze uchodzą za niezwykle atrakcyjne, a im bardziej rozciągnięta warga tym więcej krów oddać musi rodzinie potencjalny kandydat na męża.

4.  Są oni znani ze swojej wyjątkowej kultury i plemiennych strojów. Często prowadzą  pół-koczowniczy styl życia. Mają mocno patriarchalny charakter. Wszystkie decyzje podejmuje starszyzna. Nie  karają śmiercią, a spory rozwiązują na specjalnych procesach. Najczęstszą formą zadośćuczynienia są przeprosiny lub zapłata bydłem.  Kobiety i dzieci są własnością całej wspólnoty, jako amulety noszą muszle, zawieszają dzwonki swojemu bydłu. Ich wygląd cechuje  wysoki wzrost, szczupła sylwetka i wyprostowana postawa. Oprócz tego są bardzo spokojni i dystyngowani, nie gestykulują za wiele w rozmowie i mają niski ton głosu. Ich ubiór to czerwona tunika, ale ubranie zależy również od wieku lub miejsca zamieszkania. Tuniki mają różne wzory, np. szkocką kratę.  Świętym zwierzęciem dla mieszkańców są krowy. Im więcej krów ma Masaj, tym jest zamożniejszy i bardziej szanowany w społeczności. Typowy członek plemienia nie rozstaje się z włócznią, która ma za zadanie obronić go przed dziką zwierzyną. 

5. Nazywają siebie „ludem niebios”. Spory między mężczyznami w plemieniu są publicznie rozwiązywane poprzez walkę na kije. Pojedynek kończy się, gdy tylko płynie krew, a zwycięzca opatruje rany przegranego. Istotną częścią obchodów świąt są bębny, którym towarzyszą tańce i śpiewy. Istnieje wiele tańców w ich kulturze, które celebrują różne dziedziny życia. Taniec myśliwski symbolizuje odwagę, jakiej wymaga polowanie, naśladując ruchy myśliwych. Taniec wykonywany jest podczas ceremonii przed wyruszeniem wojowników na polowanie.

6. Plemię prowadzące koczowniczy tryb życia. To wyjątkowe plemię matriarchalne, w którym władze sprawują kobiety, mimo, że są muzułmanami. Kobiety mają bardzo silną pozycję w społeczności. Dawniej same wybierały sobie mężów i dziedziczyły znaczny majątek. W przeciwieństwie do kobiet, mężczyźni chodzą z zasłoniętą twarzą. Ma to na celu ochronę przed złymi siłami, które mogą dostać się przez usta. Kobietom wolno chodzić na co dzień z odsłoniętą twarzą, zarówno w domowym zaciszu, jak i w gwarnych miastach. W społeczności zdarzają się do dziś rozwody, które dawniej były stosunkowo popularne. Są nomadami i także nie izolują się od kultury i mieszkańców reszty świata. Zajmują się wypasem bydła i kóz, a często także turystyką. Hodują też wielbłądy. Posługują się zróżnicowanymi dialektami języka o nazwie tamaszek.

7. To lud koczowniczy, który wędruje wypasając długorogie bydło zebu. Hodowla tego rodzaju bydła jest bardzo pracochłonna i wymaga poświęcenia mnóstwa czasu. Plemię to wywodzi się prawdopodobnie z epoki kamienia, jest więc bardzo stare. Co ciekawe, wyróżnia je brak zhierarchizowanej struktury – nie ma tu wodza, który mógłby narzucać innym swoje zdanie. Lud ma bardzo specyficzne i ciekawe podejście do urody i pielęgnacji własnego ciała. Mężczyźni z tego plemienia noszą bardzo strojne ubiory i wykonują skomplikowane makijaże. Co roku pod koniec pory deszczowej odbywa się ważne konkurs piękności, podczas którego młodzi mężczyźni stroją się i tańczą, konkurując o miano najpiękniejszego w oczach młodych kobiet. To niezwykle barwne święto.

Pytania opracowała: p. U. Ryś-Sowińska